Výbuch Nord Streamu: Proč česká média mlčí? A je toho mnohem více

28.02.2023 21:08 | Ze sítí

Publicistka Jana Bobošíková v dalším díle pořadu Aby bylo jasno vynáší na světlo věci vztahující se k rusko-ukrajinskému konfliktu, o kterých se v českých mainstreamových médiích mlčí. Týkají se sabotáže plynovodu Nord Stream, která se projednávala na Radě bezpečnosti OSN, nebo velké demonstrace za mír v Německu u příležitosti prvního výročí invaze na Ukrajinu.

Výbuch Nord Streamu: Proč česká média mlčí? A je toho mnohem více
Foto: Archiv Jany Bobošíkové
Popisek: Jana Bobošíková

Ne každý sdílí názor, že na Ukrajině zuří válka teprve prvním rokem, ale od roku 2014. V Německu se v minulých dnech mohutně demonstrovalo za mír a zazněly zde zajímavé názory. „Na jedné z demonstrací vystoupil hlavní poradce generálního tajemníka OSN Jeffrey Sachs, profesor na kolumbijské univerzitě. Podle něj válka na Ukrajině netrvá jeden rok, ale už devět let,“ uvádí Bobošíková.

Následně přináší část jeho projevu: „Děkuji vám za úsilí za mír. Byl jsem poradcem vlády v Rusku, Ukrajině a v Organizaci spojených národů. A chtěl bych s vámi mluvit o pravdě o této válce. Nenacházíme se ve výročí prvního roku války, tohle je deváté výročí války,“ uvedl Sachs.

Ten také minulý týden promluvil na zasedání Rady bezpečnosti OSN, která byla svolána na žádost Ruska. Zabývala se sabotáží na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Na jednání vystoupil také bývalý analytik CIA, který se zde ohradil proti zpochybňování závěrů z článku amerického novináře Seymoura Hershe, který přisoudil sabotáž na plynovodech americké vládě.

Sachs se při vystoupení na Radě bezpečnosti OSN také odvolal na Hershův článek, který Bílý dům označil za zcela falešný. „Pouze hrstka aktérů na státní úrovni má jak technickou kapacitu, tak přístup k Baltskému moři k provedení této akce. Patří mezi ně Spojené státy, Rusko, Velká Británie, Polsko, Norsko, Německo, Dánsko a Švédsko. Buď samostatně, nebo v nějaké kombinaci. Ukrajině chybějí potřebné technologie a také přístup k Baltskému moři,“ uvedl Sachs.

Dále upozornil na to, že nedávná zpráva The Washington Post odhalila fakt, že zpravodajské agentury zemí NATO dospěly k závěru, že neexistují žádné důkazy o tom, že by Rusko provedlo tuto akci, ovšem jen soukromě.

Tři země údajně provedly vyšetřování terorismu Nord Stream – Dánsko, Německo a Švédsko. Tyto země podle Sachse pravděpodobně vědí hodně o okolnostech tohoto teroristického útoku. O místě činu má světu nejvíce co říci především Švédsko, jehož potápěči místo činu vyšetřovali, pokračuje Bobošíková. „Místo toho, aby Švédsko sdílelo tyto informace globálně, utajilo výsledky svého vyšetřování před zbytkem světa,“ dodává moderátorka a cituje profesora Sachse, že „Švédsko odmítlo sdílet svá zjištění s Ruskem a odmítlo společné vyšetřování s Dánskem a s Německem. V zájmu celosvětového míru by Rada bezpečnosti OSN měla požadovat, aby tyto země neprodleně předaly výsledky svých vyšetřování právě Radě bezpečnosti OSN.“

„Rusko žádá generálního tajemníka o nezávislé mezinárodní vyšetřování incidentu na Nord Streamu. Spojené státy obvinily Moskvu z konspiračních teorií s tím, že jsou jejich zapojení na Nord Streamu zcela falešná. Čína podpořila Rusko v žádosti o nestranné vyšetřování incidentu a sdělila, že je stále jasnější, že poškození plynovodu bylo úmyslným lidským činem. To tvrdila i zástupkyně Francie. Jiní delegáti zdůraznili, že paralelní vyšetřování není nutné. Náměstkyně generálního tajemníka OSN zdůraznila, že OSN není schopna ověřit a potvrdit žádné tvrzení a čeká na výsledky vnitrostátních vyšetřování.

Nikdo z řečníků se nezabýval motivem, který měl k sabotáži vést. Podle Hershe, na jehož zprávu Sachs odkazoval, byla sabotáž dlouho dopředu plánována Bidenovou administrativou. Novinář tvrdí, že Bílému domu vadil pokus Německa o emancipaci na Spojených státech, ten měl údajně dvojí formu. Za prvé levný plyn, který Německo chtělo získávat přes Nord Stream 2, a tak mělo být méně závislé na Spojených státech. Za druhé k menší závislosti na Spojených státech,“ shrnula Bobošíková diskusi na Radě bezpečnosti OSN.

„Zda jsou Hershovy závěry pravdivé, samozřejmě nevíme. Víme však, že ani berlínským mírovým demonstracím, ani zasedání Rady bezpečnosti OSN, ani vystoupení profesora Sachse nevěnovala česká mainstreamová média pozornost,“ uzavřela Jana Bobošíková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

12:15 27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

Turecký prezident Erdogan znovu obhájil svůj mandát. Co to pro zemi znamená? Podle analytiků z banky…