Vyčuraný Andrej Babiš? Reportér rozpitval jeho stamilionový kšeft, prý až moc výhodný

10.05.2017 11:31

Reportér magazín se na svém webu zajímá o případ prostějovské továrny na zamražování pečiva Profrost. Její většinu totiž kdysi současný ministr financí Andrej Babiš (ANO) prodal svému Agrofertu a získal tak nezdaněné peníze.

Vyčuraný Andrej Babiš? Reportér rozpitval jeho stamilionový kšeft, prý až moc výhodný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Společnost dokonce podle Reportéru získala investiční pobídku, jež jí umožnila od roku 2011 neplatit daně. „Jak zhodnotit podíl ve firmě více než třistakrát za čtyři roky? Kupte budovu a pozemky od své vlastní pekárny za sedm milionů. Vybudujte mrazírnu pečiva na místě, kde jste předtím zavřeli výrobu cukrovinek. Zařiďte si odpuštění daní za investice, za které ručí váš holding, a za vytvoření nových pracovních míst, která jste předtím zlikvidovali. Prodejte osmdesát procent mrazírny pečiva za 527 milionů svému holdingu, který vám na to půjčoval, dodával suroviny, staral se o zázemí a s firmou převzal i úvěry,“ popisuje Reportér. 

Původně šlo o jeden velký podnik pekárny s cukrárnou, který sídlil v Prostějově. Celá skupina, nazývaná PENAM, se stala v roce 2004 Babišovým majetkem, o dva roky později pak byl ukončen cukrárenský provoz – kvůli zdražování energií a dalších vstupů. A vznikl Profrost – se specializací na zamražené výrobky. A jak dodává Reportér, společnost se stala důležitou v Babišově osobním daňovém matrixu. 

Původní text ZDE

Majitelem pekárny Profrost se stal Agrofert až v průběhu roku 2010, poté, co jej mu prodal Babiš za více než 527 milionů korun. „Více než půlmiliarda, již mu za Profrost vyplatil Agrofert, je nyní pro Andreje Babiše důležitá. Díky této sumě může zpětně matematicky vysvětlit, jak si mohl coby fyzická osoba dovolit v letech 2013 a 2014 nakoupit nedaněné korunové dluhopisy Agrofertu za zhruba 1,5 miliardy korun,“ konstatuje Reportér. 

A zaměřuje se i na způsob prodeje, kdy Babiš například nevystupoval v oficiálních dokumentech jako majoritní vlastník. „Továrna na mražené pečivo uváděla, že ve firmě nemá nikdo podíl větší než dvacet procent. Kouzlo spočívalo v tom, že osmdesát procent Profrostu pro Babiše držela HSBC Bank plc – pobočka Praha, která měla anonymní akcie v zástavě. Mimochodem jde o banku, která ve stejné době a se zárukou od Agrofertu financovala vznik farmy Čapí hnízdo,“ podotýká Reportér. 

Závěrem pak Reportér shrnul finanční situaci kolem Profrostu: Babiš za prodej akcií společnosti od svého Agrofertu utržil 527 milionů, na daních nezaplatil nic. Do roku 2011 zaplatila pak firma na daních z příjmu 7,4 milionu korun, pak už nic. „Ministr financí dnes tvrdí, že i díky nezdaněné půlmiliardě, kterou dostal od svého Agrofertu, mohl později Agrofertu půjčit jeden a půl miliardy přes nezdaněné korunové dluhopisy. Agrofert mu za ně vyplácí úrok devadesát milionů ročně. Daň Andreje Babiše je: nula,“ uzavřel Reportér.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…