Vyčůraný Hilšer shrábne miliony navíc. Použiju je na politickou činnost, brání se

19.10.2018 8:46

Nově zvolený senátor Marek Hilšer vstupuje do Senátu jako nezávislý. Totéž učinili např. Jiří Drahoš nebo Pavel Fischer. Hilšera však od druhých dvou jmenovaných pánů cosi odlišuje. Zařídil si to tak, že po svém zvolení dostane od státu až 5,4 milionu korun, zatímco pánové Fischer a Drahoš nedostanou nic. ODS kvůli tomu nenechává na Hilšerovi nit suchou.

Vyčůraný Hilšer shrábne miliony navíc. Použiju je na politickou činnost, brání se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Marek Hilšer

V Senátu v těchto dnech zuří bitva o to, který klub bude nejsilnější a podle tradice bude moct nominovat předsedu horní parlamentní komory. O první místo mezi kluby se v tuto chvíli přetahují ODS a STAN, přičemž Starostové a nezávislí jsou na tom momentálně lépe, protože do jejich klubu vstoupili také dva nezávislí senátoři. Jiří Drahoš a Marek Hilšer.

ODS právě na Hilšera vytáhla slovní zbraň silného kalibru. Senátor ODS Tomáš Jirsa označil Hilšera za „vyčůraného“. Lékař a pedagog sice do Senátu kandidoval jako nezávislý, ale neváhal si k tomu založit hnutí nazvané „Marek Hilšer do Senátu“. Podle zákona teď jeho hnutí po zvolení dostane státní příspěvek ve výši 5,4 milionů korun za šestileté působení Hilšera v Senátu.

Naproti tomu nezávisí kandidáti jako Pavel Fischer nebo Jiří Drahoš tento příspěvek nedostanou, protože nevyužili zákonné možnosti a hnutí na svou podporu si nezaložili. Právě kvůli tomu se teď Tomáš Jirsa na Hilšera zlobí.

„Považuji to za obcházení ducha zákona a vyčůrané tunelování státního rozpočtu,“ pustil se do novopečeného senátora veřejně Tomáš Jirsa z ODS. Jeho slova přinesl server Blesk.cz.

Lékař a pedagog ale našel i své zastánce. Právník a senátor Václav Láska zdůraznil, že Hilšer tímto svým krokem v žádném případě neporušil zákon. Pokud jde o mravní hledisko celé kauzy, Láska zdůraznil, že bude záležet na tom, k čemu Hilšer peníze využije. Pokud pomůže lidem, kteří ho do křesla senátora dostali – svým voličům, bude vše v pořádku. Sám Hilšer prohlásil, že státní příspěvek využije na podporu své politické činnosti.  

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…