Vyděračské metody, žalují, udávají a zesměšňují. Senátor Valenta nechává nahlédnout do praktik uskupení Rekonstrukce státu

29.09.2018 21:25

Senátor Ivo Valenta se obul do Rekonstrukce státu. Označil toto uskupení za shluk podivínů, nezdráhajích se zastrašovat politiky, kteří jim nejdou na ruku. Valenta dal jasně najevo, že Rekonstrukci státu nepůjde na ruku a rozhodně se nedá zastrašit.

Vyděračské metody, žalují, udávají a zesměšňují. Senátor Valenta nechává nahlédnout do praktik uskupení Rekonstrukce státu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Senátor Ivo Valenta hovoří k delegátům
reklama

Rekonstrukce státu vznikla v roce 2013 jako společná platforma několika protikorupčních organizací, které si vytkly za cíl prosadit zákony, které mají v Česku napomoci boji s korupcí. Před pěti lety žádali členové platformy jednotlivé politiky o vyjádření, zda budou návrhy Rekonstrukce státu podporovat, či nikoliv. Platforma tak napomohla i k volebnímu úspěchu Andreje Babiše (ANO), který se krátce poté stal ministrem financí.

Někteří politici dali už tehdy najevo, že s aktivitami Rekonstrukce státu nesouhlasí a považuji ji za nátlakovou organizaci, která se ani tak nesnaží pracovat ve prospěch státu, jako spíš ve prospěch svých vlastních zájmů. Mezi kritiky Rekonstrukce státu patřili senátor Jaroslav Kubera (ODS) nebo senátor Ivo Valenta (nezávislý senátor podporovaný Stranou soukromníků ČR).

Před pár dny Rekonstrukce státu vydala žebříček senátorů, kteří podle jejího názoru naplnili protikorupční záměry platformy. Pochvalu dostali senátor Václav Láska nebo senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Na opačné straně, mezi senátory s pomyslným „černým puntíkem“ se ocitli již zmínění Jaroslav Kubera a Ivo Valenta. Ten si to pokládá za čest.  

„Před časem jsem uvedl (a za tím si samozřejmě stojím), že organizace typu Rekonstrukce státu využívají metody zastrašování a mediálního vydírání k tomu, aby jim šli jednotliví politici na ruku. Pokud tak dotyční neučiní a odmítnou s nimi spolupracovat, snaží se o jeho veřejnou dehonestaci. A to tyto organizace předvedly i nyní – i když je jejich úsilí přinejmenším směšné. Krátce poté, co Rekonstrukce zveřejnila žebříček touto organizací oblíbených politiků, kde jsem se (a toho si vážím) ocitl na posledním místě, jsem si dovolil napsat na svůj Facebook vlastní a dlouhodobě neměnný názor na tento shluk podivínů. A to jsem šlápl do vosího hnízda,“ napsal k tomu Valenta.

„Najednou přilétli vzteklouni ze spřáteleného Nadačního fondu proti korupci s tím, že mi to před volbami náležitě vytmaví. A vlastně proč jen mně? Nejlépe všem, které podporuji. Proto poslali rovnou otevřený dopis předsedovi ODS, kde se mu mezi řádky snaží vysvětlit, cože to za neřáda podporuje jejich stranu. A ať se k tomu laskavě vyjádří. Ještě komičtější však bylo, že ve stejný den, kdy jsem viděl zveřejněný a úsměvný otevřený dopis, se na mne (jistě jen náhodou) obrátil jakýsi redaktor nejmenovaného slovenského média, které se pyšní tím, že je nezávislé, což v tomto případě zřejmě znamená, že může vypouštět ven jakékoliv spekulace. Jeho majitelé navíc jsou – jaký div – podporovatelé podobných iniciativ, mezi jaké patří NFPK a RS. Mediální zastrašování má tedy mít mezinárodní rozměr?“ zeptal se senátor.

Člen horní komory Parlamentu sdělil novináři, že nebude odpovídat na jeho otázky, protože tuší, že ať odpoví jakkoli, celkové vyznění článku vyzní negativně a poškodí českou pravici. Valenta v této souvislosti zdůraznil, že jeho cílem je pravici naopak pomoci, ať už finančně nebo politicky. Finančně prý pravicové a středopravicové strany podporuje už několik let a činí tak transparentně. Hodlá v tom i nadále pokračovat, nebude ustupovat tlaku uskupení, která prý očekávají, že jim politici půjdou na ruku.

„Ať se to těmto křiklounům líbí nebo ne, historicky jsem podporoval, podporuji a budu podporovat středopravicové formace, zastávající zdravý rozum, boj proti byrokracii a v neposlední řadě ochranu svobody a soukromí obyvatel naší země. To jsou totiž hodnoty, které jsou také mně velmi blízké, a jsem přesvědčen o tom, že je jich v dnešní době potřeba více než kdy jindy,“ zdůraznil Valenta.

Na závěr svého textu přidal ještě otevřený dopis, který zaslal předsedovi ODS Petru Fialovi. Ujistil šéfa strany, že si váží jeho práce, i když se ne vždy shodují stanoviska ODS s názory senátora Valenty. Respektuje také možnost, že se Fiala může dívat na Rekonstrukci státu či na Nadační fond boje proti korupci jinak než Valenta. I to senátor respektuje. Trvá si však na tom, že tyto organizace jsou v podstatě politickými uskupeními, které se snaží ovlivňovat chod tohoto státu ze zákulisí.

„Mají za cíl destabilizovat náš politický a ústavní systém a skrývají své skutečné záměry za ‚svatou věc‘. Ohánějí se slušností a morálkou, označují kdekoho za korupčníka či lobbistu, ale využívají nátlakové až vyděračské metody, žalují, či chcete-li udávají a zesměšňují,“ napsal Valenta v dopise.

Otevřený dopis:

Vážený pane předsedo,

zaregistroval jsem otevřený dopis jakéhosi Nadačního fondu proti korupci ve věci mého vyjádření o aktivitách tzv. protikorupčních organizací, který byl adresován Vám. Obsah tohoto dopisu a jeho „udavačský charakter“ mne jen utvrdil v mém přesvědčení, které jsem stručně shrnul v předmětném vyjádření. Tedy že tyto organizace mají fakticky politický charakter, ale zříkají se politické odpovědnosti. Mají za cíl destabilizovat náš politický a ústavní systém a skrývají své skutečné záměry za „svatou věc“. Ohánějí se slušností a morálkou, označují kdekoho za korupčníka či lobbistu, ale využívají nátlakové až vyděračské metody, žalují, či chcete-li udávají a zesměšňují.

Jsem člověk pravicově smýšlející, avšak nezávislý. Nejsem členem žádné politické strany, ani žádného z parlamentních klubů. Není ale mým zájmem vytvářet jakoukoliv další politickou stranu, protože jsem přesvědčen, že v současnosti fragmentovaná pravice musí začít spolupracovat, neboť jiná cesta k odvrácení trendu osekávání svobody a posilování státu na úkor občanů a podnikatelů nevede. Proto jsem v minulosti opakovaně podpořil finančně ODS stejně jako řadu jiných stran, s nimiž se názorově překrývám. Neznamená to však, že v řadě otázek nemám i jiný pohled na věc, než strany, které podporuji. Právě to mi má nezávislost umožňuje. Zároveň, a to zdůrazňuji, nevyžaduji za svou podporu jakékoliv názorové posuny těchto politických subjektů, změnu priorit či prosazování jakýchkoliv zájmů. Tak tomu bylo, je a bude.

S ohledem na toto mé stanovisko bych se Vám chtěl touto cestou omluvit za to, že jste byl do této záležitosti takto uměle vtažen. Je patrné, že cílem tohoto kroku není nic jiného, než snaha poškodit ODS spojením jejího jména s mým vyhraněným názorem, čímž došlo na naplnění lidového rčení o potrefené huse. Tedy že se dotyční ozvali a veřejně tak odhalili, že jejich aktivity mají charakter politického boje.

Chtěl bych Vás závěrem ubezpečit, že si vážím práce, kterou děláte. Vážím si role ochránce svobod, kterou ODS jako jedna z mála politických stran v naší zemi zastává a plně samozřejmě respektuji, pokud Váš postoj v této konkrétní záležitosti je odlišný, než postoj můj.

Se srdečným pozdravem

Ivo Valenta

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…