Vyhazov primáře za novinový rozhovor neplatí, rozhodl soud

27. 2. 2012 10:31

Ústecká Krajská zdravotní pochybila, když před rokem propustila primáře mostecké chirurgie Sášu Štemberu kvůli novinovému rozhovoru o stávce lékařů, rozhodl dnes okresní soud. Rozsudek zatím nenabyl právní moci, za Krajskou zdravotní dnes nikdo k soudu ani nepřišel. Několik Štemberových kolegů hovoří o tom, že výpověď mohla být spíše odvetou za to, že lékař vypovídal na policii v kauze předražených nákupů přístrojů. Krajská zdravotní tvrdila, že rozhovor o stávce poškozoval její dobré jméno, podle soudu ale na něj měl primář právo dané ústavou.

Vyhazov primáře za novinový rozhovor neplatí, rozhodl soud
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Dvaašedesátiletý lékař se ocitl bez práce loni v únoru, tedy v době, kdy vrcholila kampaň lékařských odborů za vyšší platy. Den před tím zvedl telefon redaktorovi severočeské MfD. Nejdřív ho odkázal na tiskového mluvčího firmy, ale nechal se nakonec přesvědčit k rozhovoru, když se novinář začal ptát jako potenciální pacient. "Operovat budeme už jen do 20. února. A to nejen objednané pacienty, nemůžeme zajistit ani akutní péči," řekl Štembera. Vedení nemocnic ho okamžitě propustilo.

Směrnice zakazuje zaměstnancům mluvit

"Obsah toho rozhovoru je z pozice uznávaného primáře sice politicky nekorektní, ale Krajská zdravotní to mohla řešit jinak než výpovědí," řekl soudce Jiří Zelenka. Obsah rozhovoru podle rozsudku porušoval směrnice firmy o vnější komunikaci, ty ale nemohou omezit ústavou daná práva. "Tato práva může omezit jen zákon, ne interní směrnice," dodal soudce. Podle něj byl namístě maximálně interní trest, nikoli výpověď.

Krajská zdravotní argumentovala především interní směrnicí, která v roce 2008 zaměstnancům zakázala vyjadřovat se do médií o jejich práci. U ní navíc panovaly pochybnosti, zda Štembera dostal potřebné školení. Firma tvrdila, že ano, na prezenční listině ale jeho jméno nenašla. Firma se zatím k rozhodnutí soudu nevyjádřila, její zástupci dnes u soudu vůbec nebyli. Podle mluvčího Jiřího Vondry stanovisko připravuje.

Primář se chce vrátit

Další mostečtí lékaři se v minulosti vyjádřili v tom smyslu, že nezvykle tvrdý postup vedení souvisí spíš s tím, že Štembera jako jeden z mála otevřeně vypovídal na policii v kauze předražených přístrojů, kvůli nimž společnosti hrozí ztráta dotací až 417 milionů korun. Navíc v minulosti kritizoval další nehospodárnosti nemocničního kolosu, který má 6500 zaměstnanců.

Dvaašedesátiletý Štembera se teď chce vrátit na své místo. "Pokud se neodvolají, budu samozřejmě vyžadovat svůj návrat," řekl novinářům a připustil, že se zřejmě bude domáhat i roční mzdy. Kvůli vyhazovu za hrubé porušení kázně nemohl pobírat ani podporu v nezaměstnanosti. Zároveň se ale obává, že tvrdý postup nemocnic už dostatečně zastrašil ostatní. "Lidsky jsem možná zvítězil, ale skončila tím moje kariéra, přišel jsem o rok života. Takže tohle si může dovolit asi jen člověk v takové pozici, ne. Pořád je to precedens, koukejte, jak jsme s tím Štemberou zatočili," dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

8:09 Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejs…