Vyhlášena republika „Nové Rusko". Spojuje povstalecké republiky z východu Ukrajiny

24. 5. 2014 16:25

Zástupci samozvaných „lidových republik" z východu Ukrajiny v sobotu na utajeném místě v Doněcku podepsali dohodu o spojení a vytvoření státního útvaru „Nové Rusko". Oznámila to ukrajinská agentura URA-Inform Donbas. Dokument prý podepsali zástupci proruských organizací z jihu a východu Ukrajiny.

Vyhlášena republika „Nové Rusko". Spojuje povstalecké republiky z východu Ukrajiny
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace proti fašismu na Ukrajině a na podporu Ruska
reklama

Vytvoření nového „státu" den před prvním kolem ukrajinských prezidentských voleb potvrdila ruská státní televize Rossija 24. Smlouvu o vytvoření Nového Ruska podepsali premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj a šéf parlamentu Luhanské republiky Alexej Karjakin.

Pod Nové Rusko spadá Charkov, Luhansk, Doněck i Oděská oblast

Označení Nové Rusko pro východ a jih Ukrajiny zavedl do politického slovníku v jednom z nedávných projevů ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl, že „Novorossija" v carských dobách nebyla součástí Ukrajiny, předána byla Kyjevu až sovětskou vládou ve 20. století. Do Nového Ruska Kreml počítá Charkovskou, Luhanskou, Doněckou, Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast.

Právě zástupci těchto oblastí se dnes do Doněcka sjeli a podle agentury Unian se k nim připojili i proruští aktivisté z Dněpropetrovské a Záporožské oblasti.

Smlouva o vzniku Nového Ruska je projevem rozkolu mezi proruskými vzbouřenci

Podle ukrajinských médií smlouva o vzniku Nového Ruska není projevem sjednocení, ale spíš rozkolu mezi proruskými vzbouřenci. Souběžně se vznikem Nového Ruska byla totiž v Doněcku založena organizace Lidová fronta, která sdružuje zástupce konkurenční Koordinační rady ukrajinského jihovýchodu.

Za Doněckou lidovou republiku zakládající listinu Lidové fronty podepsal šéf tamního parlamentu Denis Pušilin, za Luhanskou „lidový gubernátor" Valerij Bolotov. Podpisy prý připojili i delegáti z Dněpropetrovska, Záporoží, Charkova, Mykolajiva, Chersonu a Oděsy.

Doněcká lidová republika v sobotu podle ruských médií otevřela v Moskvě své první zahraniční „velvyslanectví". Podle prohlášení doněckých povstalců se samozvané republice už dostalo oficiálního uznání „řady ruských společenských a vlasteneckých organizací". Ambasáda prý už přijímá žádosti o vydání doněckého pasu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

13:20 Je horko. Volnému zablokovali příznivce cestou do Prahy, následuje vzkaz Hamáčkovi

V České republice se dějí věci. Volného „zaměstnance“ z Karvinska nepustili na demonstraci do Prahy.…