Vyhrožování a nahrazení Andreje Babiše. Na ČT u Moravce padly těžko uvěřitelné informace

29.04.2018 13:15

Václav Moravec přivítal tuto neděli v žižkovské věži hejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), předsedu ČSSD Jana Hamáčka a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Debatovali o vládních vyjednáváních. Bělobrádek varoval před koncem první České republiky. Moravec hned v úvodu pořadu šlápl vedle a svým přeřekem ze srdce rozesmál Pokornou Jermanovou. Moravec poté prozradil, že prezident Miloš Zeman má záložní vládní plán.

Vyhrožování a nahrazení Andreje Babiše. Na ČT u Moravce padly těžko uvěřitelné informace
Foto: Repro ČT24
Popisek: Pavel Bělobrádek, Jaroslava Jermanová, Václav Moravec a Jan Hamáček
reklama

Česká republika už víc než půl roku čeká na stabilní vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny. Vítěz voleb, šéf hnutí ANO, ji dosud nedokázal sestavit. Jermanová prozradila, že ČSSD a ANO už mají takřka hotovou koaliční smlouvu. „Myslím si, že z 95 procent je hotovo. Myslím si, že tam není nic, co by nám mělo vadit,“ uvedla hejtmanka.

Anketa

ČT odvysílala úspěšný film Metanol. Myslíte si, že stát ošetřil věci tak, aby se ,,Metanolová aféra" už nemohla opakovat?

4%
96%
hlasovalo: 3190 lidí

„Já chápu, že už to trvá dlouho, lidé jsou unavení, čekají nějaký výsledek, ať už pozitivní nebo negativní. Naším úkolem je nijak to nekomplikovat. Během jednání došlo k zásadnímu posunu,“ doplnil Hamáček. Prozradil, že v sepisování vládního programu jsou strany dál než v sepisování koaliční smlouvy. Velký úspěch ČSSD je, že vláda se zaváže obnovit proplácení prvních tří dnů nemocenské na úrovni 60 procent platu a to od 1. 7. příštího roku,“ oznámil Hamáček.  

Když dostal slovo Pavel Bělobrádek, konstatoval, že se blíží konec první České republiky, protože podíl na moci dostávají komunisté. „Za KDU-ČSL mohu říct, že pro nás je tato varianta nepřijatelná. Pro nás je nepřijatelná vláda, která se opírá o SPD nebo o komunisty. Andrej Babiš se tím může zapsat do historie. Podle mého je to konec České republiky,“ vypálil Bělobrádek. ČSSD se prý také může stát, že za pár týdnů bude v opozici a koaličním partnerem se stane Tomio Okamura se svou SPD. 

„Jste připravena na to, že budete vládnout s hnutím ANO?“ zeptal se v tu chvíli Moravec Jermanové. „To samozřejmě doufám, že budeme vládnout s hnutím ANO,“ smála se Moravcovi Jermanová, který si popletl hnutí ANO a hnutím SPD. „Pardon, myslel jsem SPD,“ omlouval se Moravec. „To jsem si nemohla odpustit,“ smála se dál Jermanová. O chvíli později však zvážněla. Obrat k SPD prý Jermanová nepředpokládá.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Hamáček je připraven i na možnost, že jeho kolegové odmítnou spolupráci s hnutím ANO v referendu. Každý může vyjevit svůj názor. Podle Hamáčka by jen bylo fér, kdyby sociální demokraté tuto debatu vedli až tehdy, když bude definitivně dojednán kompromis, o kterém se bude hlasovat. Hamáčkovi se nezdá fér, vést kampaň k referendu o vstupu do vlády už teď, jak to dělají senátoři za ČSSD s Milanem Štěchem, když ještě není vše dojednáno.  

Bělobrádek konstatoval, že se panu Štěchovi nediví, že se k vládě s Andrejem Babišem staví tak kriticky. „My jsme zažili, že hnutí ANO dělalo opozici uvnitř koalice. Já jsem byl skutečně svědkem toho, že mu bylo na koaliční radě vyhrožováno. Skutečně mu bylo vyhrožováno a to není věc, která by budila důvěru,“ uvedl předseda lidovců.

Moravec poté divákům prozradil, že prezident Zeman má záložní plán. Pokud se nepodaří sestavit vládu v čele s Babišem, mohla by se příští premiérkou stát současná ministryně obrany za hnutí ANO Karla Šlechtová. Jermanová okamžitě oponovala, že o takovémto plánu nic neví. „Tohle rozhodně pravda není. Ani náhodou. Karla Šlechtová je člověk, který si jde za svým a je dobrý manažer. Pokud se pan prezident rozhodne, že by ona měla být ve druhém pokusu pověřena prezidentem republiky, tak to rozhodně nebude naše politická nominace,“ uvedla dáma.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Bělobrádek konstatoval, že je k diskusi, že by se premiérem mohl stát někdo jiný než Andrej Babiš, který je trestně stíhán. Pro KDU-ČSL  je trestní stíhání pánů Andreje Babiše a jeho 1. zástupce v hnutí ANO Jaroslava Faltýnka nepřekročitelný problém.   

Moravec po Hamáčkovi chtěl, aby prozradil, zda budou sociální demokraté trvat na tom, že v případě odsouzení soudem prvního stupně bude muset člen vlády odstoupit. Premiéra nevyjímaje. „My jsem neustoupili,“ zdůraznil Hamáček s tím, že veřejnost dostane informace, až bude dojednáno vše do posledního puntíku.

Bělobrádek dál vznikající koalici ostřeloval. Kdyby Andrej Babiš upozadil „své nezřízené ambice“, vláda mohla být už dávno. „Jde o to, jestli je tady nezřízená ambice jedince, nebo jestli je tady ochota udělat něco pro Českou republiku. Tady byla doba, kdy ministři odcházeli pro pouhá podezření,“ připomněl minulost, kterou dnes tak často Babiš kritizuje. V té minulosti, kterou Babiš kritizuje, bylo nepřijatelné, aby se k moci dostali komunisté nebo radikálové typu Tomia Okamury. Ale kdyby Babiš netrval na tom, že bude premiérem, vláda mohla být už dávno.

Jermanová okamžitě připomněla, že Andrej Babiš ve volbách dostal nejvíc preferenčních hlasů ze všech politiků  Lidé mu své preferenční hlasy dali, přestože věděli, že je trestně stíhán. Zastala se také komunistů. KSČM je standardní součástí politického systému. Pokud ji dnešní pravicové opoziční strany chtěly zrušit, měly k tomu prostor, když disponovaly většinou větší politickou silou.

Komunistů se zastal i Hamáček. „Já asi nemyslím, že to největší riziko, které tady dneska je, jsou komunisté. Největším rizikem je tady strana, jejíž někteří členové tady pronášejí xenofobní a rasistické projevy. U komunistů, jakkoli nemusím souhlasit se stanovisky některých jejich členů, tak když se podíváte na vnitrostranické procesy, tak je to standardní strana,“ podotkl Hamáček s tím, že na nedávném sjezdu u komunistů proběhl standardní střet dvou frakcí, jedna frakce byla silnější a strana pokračuje. Naproti tomu v SPD má největší sílu předseda.

Kdyby měla nastoupit Šlechtová, Sněmovna by se vzbouřila, varoval Hamáček

Hamáček přidal pár slov i k možnosti, že by se premiérkou mohla stát Karla Šlechtová. „V tu chvíli se ta Sněmovna vzbouří,“ varoval předseda ČSSD. Ministerstvo obrany je podle Hamáčka v dezolátním stavu a vinu za to nesou předcházející ministr obrany Martin Stropnický a jeho dnešní nástupkyně Šlechtová.

Když dostal slovo Bělobrádek, znovu se rozohnil. Poukázal na to, že v Československu v roce 1935 vyhrál volby sudetský Němec Konrad Henlein se svou prohitlerovskou partají a také se nestal premiérem. Andrej Babiš před víc než půl rokem také vyhrál volby, ale to ještě neznamená, že musí být za každou cenu premiérem. „Také bychom mohli argumentovat tím, že v roce 1935 měl být premiérem Konrád Henlein, protože dostal nejvíc preferenčních hlasů.“  

Jermanová se začala znovu bránit a kladla si před kamerami otázku, zda by pravicové strany, které po volbách utvořily tzv. Demokratický blok, dostaly stejný počet hlasů, kdyby takový blok utvořily už před volbami. Jermanová je přesvědčena, že ve volbách by takový blok dostal méně hlasů.

Bělobrádek konstatoval, že blok pracoval dobře, protože alespoň trochu omezil vliv komunistů. Pak znovu varoval sociální demokracii před Tomiem Okamurou. „Sociální demokraté musí zvážit to, zda budou využiti pro vyslovení důvěry a pak už budou odloženi, protože pak bude stačit zavázat si SPD a nedůvěra vládě už nebude vyslovena,“ upozorňoval předseda KDU-ČSL.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A zase jinak! Prymula fláknul telefonem. Schůzka v Riu čím dál divnější

7:21 A zase jinak! Prymula fláknul telefonem. Schůzka v Riu čím dál divnější

Roman Prymula je ve funkci ministra zdravotnictví poslední den. Funkce se ujal 21. září, takže na mi…