Vymahači přeprodávají dluhy. Ty rostou do stovek tisíc

29.01.2012 20:12

Inkasní společnost Tessile Ditta, která vymáhá pokuty pro pražský dopravní podnik, pohledávky přeprodává dalším firmám. Například sedmnáctiletá dívka, které zemřela matka, teď dluží 150 tisíc korun.

Vymahači přeprodávají dluhy. Ty rostou do stovek tisíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž.
reklama

Vážně nemocná matka byla zadlužená a sedmnáctileté Anně peníze na lístky nedávala, revizoři ji chytili celkem devětkrát. Po smrti matky si ji vzala do pěstounské péče o šest let starší sestra a první tři pokuty zaplatila. Zbylých šest už ale uhradit nezvládla. Inkasní společnost, která dluhy pro dopravní podnik vymáhá, je prodala dalším firmám.

Náklady exekutorů jsou nesmyslné

Sestra by byla ochotná dluh splácet, chce ale, aby sestře prominuli náklady exekutorů, které jsou podle ní nesmyslně navýšené. Naději by jim mohla dát justice. Ústavní soud už před časem rozhodl, že inkasní společnosti v některých případech nemají nárok na asi sedmitisícovou náhradu za zastupování advokátem. Dlužná částka by se pak mohla snížit i o desítky tisíc.

Praxi, kdy vymahačská společnost prodává dluhy dál, už delší dobu kritizuje i organizace Člověk v tísni. Kdyby totiž Anna platila šest pokut v jednom řízení, dluh by byl čtvrtinový. "Ve své podstatě máme důkaz o tom, že tyto společnosti jsou majetkově propojené, respektive personálně propojené," řekl České televizi Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…