Vynášení informací z ÚSTRu? Pavel Žáček byl svazák, odmítá exministr Bublan

21.08.2019 8:02

Hostem Emmy Smetany v pořadu DVTV.cz byl nový radní Ústavu pro studium totalitních režimů František Bublan. Podle svých slov si Bublan k ÚSTRu našel poměrně kladný vztah. Bývalého šéfa ÚSTRu a současného poslance za ODS Pavla Žáčka nazval svazákem.

Vynášení informací z ÚSTRu? Pavel Žáček byl svazák, odmítá exministr Bublan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor František Bublan
reklama

První otázka Smetany byla poměrně na tělo. „Jak se cítíte jako člen ústavu, který jste chtěl rušit?“ zeptala se. „Já jsem nic rušit nechtěl. To jsou takové zkratky. Já se cítím celkem dobře, byl jsem navržen Poslaneckou sněmovnou. Ani to nebyl můj nápad, ale bylo to navrženo,“ poznamenal Bublan, jenž se před 12 lety podepsal pod návrh Ústavního soudu na zrušení zákona, na jehož základě tato instituce vznikla. 

Anketa

Jsou události srpna 68 a srpna 69 stále pro český národ traumatem?

10%
90%
hlasovalo: 10824 lidí

„Já jsem v počátcích ÚSTRu vyčítal to, že se chytá informací, na jejichž základě rozhodne. Během 12 let jsem si ale k ústavu vybudoval poměrně kladný vztah,“ zmínil s tím, že před 12 lety šlo spíše o kritiku než o to, aby ústav neexistoval. „Chtěl jsem, aby ústav neurčoval dějiny, ale aby je studoval,“ dodal Bublan, jenž se obával, aby ústav nebyl ideologickým nástrojem. 

Video najdete ZDE.

Jeho zvolení však kritizovala část odborů ÚSTR. „Možná se někomu nelíbím, někomu se nehodím, ale nemyslím si, že by z toho byla velká část nějaká znervózněná. Je to pozůstatek bojů z minulých let,“ míní Bublan a uvedl, že nechce odbory nějak dehonestovat, neboť šlo vskutku o jednotlivce. 

Následně zareagoval i na slova někdejšího šéfa ÚSTR Pavla Žáčka, kdy podle něj jsou politici ČSSD odpovědní za to, že se archivy zneužívaly proti občanům. „To je naprostý nesmysl,“ řekl jasně Bublan. 

Mgr. František Bublan

  • ČSSD
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…