Vypadá to jako cár papíru. Železný z ČT během moderování ujel, pak se omlouval. Jde o Rusko a Ukrajinu

13.04.2019 15:25

Ve včerejším dílu pořadu Události, komentáře na České televizi se řešila napjatá situace na Ukrajině, jež doprovází přípravy druhého kola tamních prezidentských voleb, v nichž se utkají současná hlava státu Petro Porošenko s vítězem prvního kola Volodymyrem Zelenskym. Ve studiu o tématu debatovali místopředsedkyně KSČM, europoslankyně Kateřina Konečná a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti). „Tak ono je velmi složité jet do státu, který v podstatě krachuje, kde nefunguje vůbec nic. A já si myslím, že nám všem úplně stačila poslední návštěva ministra zahraničí Petříčka,“ vyjádřila se na téma návštěv českých politiků na Ukrajině Konečná. A debata se stočila i na banderovce.

Vypadá to jako cár papíru. Železný z ČT během moderování ujel, pak se omlouval. Jde o Rusko a Ukrajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor České televize Jakub Železný
reklama

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16216 lidí
Ukrajinské prezidentské volby provázejí tvrdé boje na východě země, za poslední týden si měly vyžádat až deset životů, z toho jednoho ukrajinského vojáka a devíti separatistů. Separatisté takto vysoká čísla ztrát popírají. Mezitím se v pátek, jen týden před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb, sešli v Elysejském paláci oba dva kandidáti tamějších voleb s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Macron nejprve hovořil s favoritem voleb, bavičem Volodymyrem Zelenským, poté přijal i současnou hlavu Ukrajiny Petro Porošenka, který svůj mandát obhajuje. Porošenko se setkal i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Projednávat měli situaci, ve které se Ukrajina nachází, nemělo se však jednat o vyjádření podpory tomuto kandidátovi.

Ve studiu přišli k tomuto tématu hovořit místopředsedkyně komunistické strany a europoslankyně Kateřina Konečná a místopředseda Sněmovny za Piráty Vojtěch Pikal.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Jako první se slova chopila Kateřina Konečná a k nedodržování minských dohod a eskalaci bojů se vyjádřila, že příměří rozhodně není zbytečné a podotkla, že se nejedná jen o deset současných obětí, ale také o dalších 12.800 lidí, kteří padli v tomto konfliktu od roku 2014. Připomněla též půl milionu uprchlíků, kteří museli opustit své domovy. „To je obrovské číslo, to je naprosto bezprecedentní ve chvíli, kdy si říkáme, že žijeme na území mírové Evropy,“ okomentovala tuto statistiku Konečná a doplnila, že tuto občanskou válku na východě Ukrajiny může vyřešit pouze jediné, a to: „Klid a smír, a že se budeme bavit o tom, že není jenom dobrý západ a zlý východ anebo naopak, a že si budeme schopni sednout k dialogu.“ Konečná taktéž vyjádřila naději v nového prezidenta Ukrajiny, který se, jak doufá, bude snažit hledat cestu v dialogu, a ne v rozdmýchávání konfliktu.

Na to jí moderátor Jakub Železný zdůraznil, že východní část Ukrajiny je okupována Ruskem, což je i závěr české diplomacie a Evropské unie. Dle Konečné konflikt vyprovokovala především hrozba, že se občané ruské menšiny stanou „občany druhé kategorie“, a ukázala především na jejich právo na používání ruského jazyka, jehož odejmutí prý způsobilo onu „jiskru“, která rozdmýchala celý konflikt.

Jakub Železný pak oslovil i Pikala, ale ještě předtím stihl označit minské dohody za „cár papíru“, za což se následně, i po nesouhlasu Vojtěcha Pikala, omlouval. Pikal řekl, že by k dodržování dohod pomohl dohled pozorovatelského státu. Na to Železný podotkl, že není jasné, kdo by tím státem měl být, jelikož ani v české politické scéně na to nepanuje zcela jednoznačný názor. Připomněl slova ministra zahraničí Tomáše Petříčka, že se jedná o ruskou agresi, a do protikladu dal výrok prezidenta Miloše Zemana, jenž je přesvědčen o neúčinnosti jakýchkoli sankcí. Garantem dodržování dohod by podle Pikala měly být neutrální síly. Jako příklad ukázal na možnost participace Francie a Německa.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

A pak Železný připomněl loňský podzim, kdy předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyrazil do Ruska a setkal se tam i s politiky na sankčním seznamu, načež Pikal „rychle přispěchal“ na Ukrajinu a deklaroval jednotu Ukrajiny. „Já si myslím, že Ukrajina je důležitou součástí našeho prostoru, máme na ni historické vazby a je potřeba s ní udržovat přátelský vztah,“ vyjádřil se ke své návštěvě Pikal.

Konečná pak přitvrdila a k možné návštěvě českých politiků na Ukrajině řekla: „Tak ono je velmi složité jet do státu, který v podstatě krachuje, kde nefunguje vůbec nic, a já si myslím, že nám všem poslední návštěva ministra zahraničí Petříčka úplně stačila v ukázce toho, jak bychom se neměli chovat, protože v podstatě prohlásil, že zákon o banderovcích, který byl v té době přijímán v ukrajinském parlamentu, je něco, do čeho bychom se neměli vměšovat.“ A poté Konečná ukázala na 500 obětí volyňských Čechů, které mají banderovci na svědomí.

Následně se debata přesunula k výsledkům prvního kola ukrajinských prezidentských voleb, v nichž zvítězil Volodymyr Zelenskyj se ziskem třiceti procent hlasů. Stávající hlava státu Petro Porošenko získal šestnáct procent a postoupil jako Zelenského protikandidát do druhého kola voleb. Na třetím místě skončila Julija Tymošenková se třinácti procenty a na čtvrtém Jurij Bojko s dvanáctiprocentním ziskem. Dle předvolebních průzkumů je Zelenskyj i jasný favorit v druhém kole.

Jednačtyřicetiletý Volodymyr Zelenskyj  je herec, režisér a podnikatel, založil společnost Kvartal 95. Protikandidátem je padesátitříletý Petro Porošenko, zastávající prezidentskou funkci od června 2014, jenž je i jedním z nejbohatších lidí na Ukrajině.

Konečná upozornila, že mnoho, zvlášť levicových, kandidátů na prezidenta bylo bezprecedentně vyřazeno z důvodu podmínky mít dva a půl milionu hřiven, aby mohli vůbec kandidovat, a Ukrajinci jsou dle ní Porošenkem unaveni a jejich rozhodnutí zvolit někoho jiného se nediví. A na závěr dodala, že je u Zelenského důležité, že chce vést i dialog s Ruskem.

Celý díl pořadu můžete zhlédnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo, vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agen…