Výrazně jiný pohled na Ukrajinu, než vám hlásí Miroslav Karas. V Praze ho představil exdiplomat Bašta i hosté přímo z místa

30.11.2017 16:25 | Zprávy

Dne 29. 11. 2017 se na Novotného lávce v Praze konala beseda o současné situaci na Ukrajině s názvem Jiná Ukrajina. Besedy se zúčastnili bývalý ministr a velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta, velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček, bývalý policejní prezident a publicista Stanislav Novotný a také dva zahraniční hosté z Ukrajiny, Jurij Dumanskij a Alexandr Čopa z hnutí Inšie, což v překladu znamená „Jiní“.

Výrazně jiný pohled na Ukrajinu, než vám hlásí Miroslav Karas. V Praze ho představil exdiplomat Bašta i hosté přímo z místa
Foto: Vít Hassan
Popisek: Beseda: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. Novotného lávka, Praha

Bezmála dvouhodinové besedy se zúčastnilo na 200 posluchačů, kterým není lhostejná současná situace na Ukrajině. Mezi přítomnými nechyběl ani bývalý ministr zdravotnictví a šéfredaktor webu Nová republika, psychiatr Ivan David.

Jako první se svým projevem vystoupil velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček. Ve svém projevu uvedl, že současných ukrajinských snů je hned několik, protože Ukrajin je také několik a každá Ukrajina má podle něj jiný sen. Kmoníček se ve svém projevu řečnicky obrátil na posluchače, zda vědí, jak se říká člověku, kterému se v noci zdá současně několik snů, a odpověděl, že jde o čistého schizofrenika.

K něčemu podobnému přirovnal současnou situaci na Ukrajině, jelikož podle něj všichni oficiální i neoficiální ukrajinští představitelé přicházejí se svým snem, ale ten sen není položen na něčem reálném; ale hlavně, sen není plán. „Kdyby existoval jeden jasný ukrajinský sen za celou Ukrajinu, tak by se pravděpodobně dal na Západě prodat, ale protože těch snů je několik, tak to nevypadá jako plán, ale jako choroba. A to se pak prodává velice špatně. Vlastně to ani nikdo prodávat nechce, protože neví, kdo by něco takového nakoupil.

Realita je tedy taková, že se Ukrajina v první řadě potřebuje sjednotit v tom, co vlastně chce a jaký je ten jednotný ukrajinský sen, což v oligarchické Ukrajině jde poměrně těžko a znamená to, že existuje jediná cesta, a to zbudovat občanskou, jinou, paralelní Ukrajinu, protože Ukrajina podle názoru Hynka Kmoníčka nebude zápasit s tím, jestli bude prozápadní, nebo provýchodní. Ona bude zápasit s tím, jestli vůbec bude. Ukrajinci svoji zemi opouštějí. Ti, kteří něco umějí a chtějí pracovat, ji opouštějí ještě rychleji než ti ostatní a úbytek obyvatel je takový, že od roku 1993, kdy měla Ukrajina 52 milionů obyvatel, se dostala na 42. Ukrajině tedy za posledních deset let ubylo 18 % obyvatel, z toho devět a půl milionu od roku 1993. Zároveň populace stárne, protože mladí odcházejí, a vychází vám, že na Ukrajině máte pouze 87 mužů na 100 žen, což je v tomto směru šesté nejnižší místo na světě.

Pětapadesát procent Ukrajinců ve věku do pětatřiceti let chce odejít do zahraničí a z toho jenom třicet čtyři procent říká, že je to kvůli konfliktu v Donbasu. Čili dvě třetiny Ukrajinců vám řeknou, že to není kvůli Donbasu, ale kvůli Ukrajině, jelikož tam pro sebe nevidí žádnou další budoucnost. Pokud se tedy ukrajinské straně nepodaří vybudovat ukrajinský stát, aby ho jeho vlastní obyvatelé neopouštěli, tak Ukrajina bude mít v roce 2050 zhruba 34 milionů obyvatel a třetina původní Ukrajiny bude pryč“, řekl ve svém silně kriticky laděném projevu velvyslanec Kmoníček. „Primární zájem Spojených států bude vždycky ve strategickém soupeření s Ruskou federací a do velké míry to bude samozřejmě o zdrojích,“ dodal závěrem svého projevu.

Jako další z řečníků vystoupil ministr a velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. Úvodem svého projevu uvedl, že bychom si Ukrajiny měli velmi bedlivě všímat, protože na ní vidíme, jak to tady může vypadat za deset let. Bašta ve svém projevu ostře kritizoval oligarchy na Ukrajině s tím, že se při volbách do ukrajinského parlamentu v roce 2007 prvně objevili oligarchové. Podle něj pochopili, že mít jenom majetek nestačí a že je kromě toho také zapotřebí mít politickou moc. „A to, co následovalo, potom vidíme teď velice dobře. My máme za sebou první volby, kdy se do našeho parlamentu pokoušeli dostat oligarchové,“ uvedl Bašta v nepřímé narážce namířené na Andreje Babiše.

Dále uvedl výrok bývalé ukrajinské premiérky Julie Timošenkové, která v létě uvedla, že Ukrajině hrozí rozpad v roce 2019, a to v důsledku velice asociálních důchodových a zdravotnických reforem, které v zemi momentálně proběhly a dostávají většinu jejích obyvatel na hranici bídy. Bašta se též vyjádřil k sedmi milionům Ukrajinců, kteří ze své země odešli. Nazval je pracovními migranty, kteří nemají chuť se vracet zpátky domů, jak deklarují. „Pokud se z těch mnoha ukrajinských snů zachová alespoň vůle k tomu, aby měli společný ukrajinský stát, budou muset najít jiný typ politiky než ten, který mají teď a který vede k tomu, že nespojuje, jenom se tam nachází víc důvodů pro rozdělování,“ dodal závěrem svého projevu Bašta. Jeho projev sklidil obrovský potlesk publika.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vít Hassan

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co bude dál s Našim domácím průmyslem?

Dobrý den, roky pracuji ve strojírenství, a připadá mi že se paluba Titaniku stále více naklápí. Co není spojeno pevně s domácí spotřebou je demontováno a odvezeno. Kdo za tím stojí , čí je to úmysl. Pár hloupých odpovědí jsem slyšel od 4,5 koalice. Moderní technologie. Jako přivést další investory...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Připravte se na rozpad EU. Eduard Chmelár o skrytém scénáři

11:52 Připravte se na rozpad EU. Eduard Chmelár o skrytém scénáři

Česko a Slovensko jsou dvě země, které by měly rozvíjet dobré vztahy v rámci prostoru bývalé monarch…