Výrazně jiný pohled na Ukrajinu, než vám hlásí Miroslav Karas. V Praze ho představil exdiplomat Bašta i hosté přímo z místa

30.11.2017 16:25

Dne 29. 11. 2017 se na Novotného lávce v Praze konala beseda o současné situaci na Ukrajině s názvem Jiná Ukrajina. Besedy se zúčastnili bývalý ministr a velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta, velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček, bývalý policejní prezident a publicista Stanislav Novotný a také dva zahraniční hosté z Ukrajiny, Jurij Dumanskij a Alexandr Čopa z hnutí Inšie, což v překladu znamená „Jiní“.

Výrazně jiný pohled na Ukrajinu, než vám hlásí Miroslav Karas. V Praze ho představil exdiplomat Bašta i hosté přímo z místa
Foto: Vít Hassan
Popisek: Beseda: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. Novotného lávka, Praha

Anketa

Považujete českou privatizaci 90. let jako celek za úspěšnou?

7%
93%
hlasovalo: 8934 lidí

Bezmála dvouhodinové besedy se zúčastnilo na 200 posluchačů, kterým není lhostejná současná situace na Ukrajině. Mezi přítomnými nechyběl ani bývalý ministr zdravotnictví a šéfredaktor webu Nová republika, psychiatr Ivan David.

Jako první se svým projevem vystoupil velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček. Ve svém projevu uvedl, že současných ukrajinských snů je hned několik, protože Ukrajin je také několik a každá Ukrajina má podle něj jiný sen. Kmoníček se ve svém projevu řečnicky obrátil na posluchače, zda vědí, jak se říká člověku, kterému se v noci zdá současně několik snů, a odpověděl, že jde o čistého schizofrenika.

K něčemu podobnému přirovnal současnou situaci na Ukrajině, jelikož podle něj všichni oficiální i neoficiální ukrajinští představitelé přicházejí se svým snem, ale ten sen není položen na něčem reálném; ale hlavně, sen není plán. „Kdyby existoval jeden jasný ukrajinský sen za celou Ukrajinu, tak by se pravděpodobně dal na Západě prodat, ale protože těch snů je několik, tak to nevypadá jako plán, ale jako choroba. A to se pak prodává velice špatně. Vlastně to ani nikdo prodávat nechce, protože neví, kdo by něco takového nakoupil.

Realita je tedy taková, že se Ukrajina v první řadě potřebuje sjednotit v tom, co vlastně chce a jaký je ten jednotný ukrajinský sen, což v oligarchické Ukrajině jde poměrně těžko a znamená to, že existuje jediná cesta, a to zbudovat občanskou, jinou, paralelní Ukrajinu, protože Ukrajina podle názoru Hynka Kmoníčka nebude zápasit s tím, jestli bude prozápadní, nebo provýchodní. Ona bude zápasit s tím, jestli vůbec bude. Ukrajinci svoji zemi opouštějí. Ti, kteří něco umějí a chtějí pracovat, ji opouštějí ještě rychleji než ti ostatní a úbytek obyvatel je takový, že od roku 1993, kdy měla Ukrajina 52 milionů obyvatel, se dostala na 42. Ukrajině tedy za posledních deset let ubylo 18 % obyvatel, z toho devět a půl milionu od roku 1993. Zároveň populace stárne, protože mladí odcházejí, a vychází vám, že na Ukrajině máte pouze 87 mužů na 100 žen, což je v tomto směru šesté nejnižší místo na světě.

Pětapadesát procent Ukrajinců ve věku do pětatřiceti let chce odejít do zahraničí a z toho jenom třicet čtyři procent říká, že je to kvůli konfliktu v Donbasu. Čili dvě třetiny Ukrajinců vám řeknou, že to není kvůli Donbasu, ale kvůli Ukrajině, jelikož tam pro sebe nevidí žádnou další budoucnost. Pokud se tedy ukrajinské straně nepodaří vybudovat ukrajinský stát, aby ho jeho vlastní obyvatelé neopouštěli, tak Ukrajina bude mít v roce 2050 zhruba 34 milionů obyvatel a třetina původní Ukrajiny bude pryč“, řekl ve svém silně kriticky laděném projevu velvyslanec Kmoníček. „Primární zájem Spojených států bude vždycky ve strategickém soupeření s Ruskou federací a do velké míry to bude samozřejmě o zdrojích,“ dodal závěrem svého projevu.

Jako další z řečníků vystoupil ministr a velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. Úvodem svého projevu uvedl, že bychom si Ukrajiny měli velmi bedlivě všímat, protože na ní vidíme, jak to tady může vypadat za deset let. Bašta ve svém projevu ostře kritizoval oligarchy na Ukrajině s tím, že se při volbách do ukrajinského parlamentu v roce 2007 prvně objevili oligarchové. Podle něj pochopili, že mít jenom majetek nestačí a že je kromě toho také zapotřebí mít politickou moc. „A to, co následovalo, potom vidíme teď velice dobře. My máme za sebou první volby, kdy se do našeho parlamentu pokoušeli dostat oligarchové,“ uvedl Bašta v nepřímé narážce namířené na Andreje Babiše.

Dále uvedl výrok bývalé ukrajinské premiérky Julie Timošenkové, která v létě uvedla, že Ukrajině hrozí rozpad v roce 2019, a to v důsledku velice asociálních důchodových a zdravotnických reforem, které v zemi momentálně proběhly a dostávají většinu jejích obyvatel na hranici bídy. Bašta se též vyjádřil k sedmi milionům Ukrajinců, kteří ze své země odešli. Nazval je pracovními migranty, kteří nemají chuť se vracet zpátky domů, jak deklarují. „Pokud se z těch mnoha ukrajinských snů zachová alespoň vůle k tomu, aby měli společný ukrajinský stát, budou muset najít jiný typ politiky než ten, který mají teď a který vede k tomu, že nespojuje, jenom se tam nachází víc důvodů pro rozdělování,“ dodal závěrem svého projevu Bašta. Jeho projev sklidil obrovský potlesk publika.

V projevech dále zaznělo, že jsme si po rozdělení Československa mysleli, že největší národnostní menšinu v České republice budou tvořit Slováci, čemuž tak poprvé v historii není, jelikož zde máme přes 140 000 Ukrajinců, přičemž to ještě hovoříme jen o těch legálních a o těch, kteří přestali jezdit domů, aby se nedostali do armády. „Pokud hovoříme o tom, že u nás de facto nejsou běženci, tak nejsou. Jsou to Ukrajinci – a my jim neříkáme běženci. V této chvíli jsou Ukrajinci nejčastější cizí národností v České republice. Čili my máme životní zájem, aby se ‚trabant‘ vyměnil za něco, co jim umožní žít,“ uvedl řečník.

Jako poslední z domácích řečníků vystoupil bývalý policejní prezident a publicista Stanislav Novotný, který ve svém zásadním a úderném projevu uvedl, že Ukrajina je stát, který v podstatě vznikl díky Sovětskému svazu – a jinak nikdy neexistoval. Jako obrovský problém uvedl původní tzv. oranžovou revoluci, v souvislosti s níž zmínil, že je třeba si uvědomit, jaký vliv mají velmoci. Zmínil, že je třeba pojmenovat fakta a uvědomit si, jak velmoci do obou těchto procesů vstupovaly. Uvedl, že za zcela zásadní považuje skutečnost, že dodnes není k dispozici vyšetřovací zpráva ohledně střelby na Majdanu, při které bylo v únoru roku 2014 v Kyjevě zastřeleno několik desítek lidí. V souvislosti s tím řekl, že unikly nějaké odposlechy, z nichž bylo jasné, že se něco dělo a kamuflovalo.

„Nicméně nikdo nikdy nebyl schopen se posunout dál, přestože víme, že v těch vládách fungují velmi dobře v podstatě američtí lidé. To, že jsou cizí státní příslušníci v nějaké národní vládě, mě vždy velmi iritovalo, to mně vždy velmi vadilo, protože jde vždy o nějakou loajalitu vůči státu. Jestliže Ukrajina není schopna se domluvit na tom, že musí mít lidi, kteří jsou loajální vůči vlastnímu státu, že tam bude mít spoustu cizích státních příslušníků, kteří vlastně vůbec neodpovídají za to, co vlastně dělají vůči této zemi. To je docela skandální. To musíte uznat. My jsme také měli cizího státního příslušníka ve vládě. Už tam není,“ hřímal Stanislav Novotný v narážce na Jiřího Dienstbiera.

PŘEČTĚTE SI,  CO SE ODEHRÁVALO NA ÚŘADU VLÁDY ZA JIŘÍHO DIENSTBIERA

Ve svém projevu dále vzpomněl na tragickou událost v Oděse. Jako velké memento připomněl také rozdělení bývalé Jugoslávie, přičemž uvedl, že v současné době se situace posouvá směrem dále a dále na východ, v čemž osobně spatřuje obrovský problém současného stavu na Ukrajině.

„V těchto souvislostech je pohyb na Ukrajině velmi nebezpečný. V souvislosti s tím, že se v současnosti naváží těžká vojenská technika a čeká se, kdy to bouchne. Na to dávejte velký pozor. To je problém nás všech,“ varoval závěrem svého projevu Stanislav Novotný.

Dále se svým projevem vystoupil zahraniční host, ukrajinský generál Jurij Dumanskij, který uvedl, že se bezprostředně zúčastňoval bojů na východě Ukrajiny. V souvislosti se situací na Ukrajině zmínil, že tam v současnosti neexistuje politická síla a elita, která by byla schopná řídit stát. Připomněl, že politická síla, která vládla na Ukrajině 27 let a vystřídala se s oligarchy, nakonec dovedla Ukrajinu do slepé uličky. Ve své řeči zmínil také Majdan, který označil za sakrální událost, protože tam došlo k zavraždění desítek lidí.

Podotkl, že ti, kdo slibovali politickou stabilitu, ekonomický růst a blahobyt, nic z toho nezrealizovali. „Otázkou je, kdo se dostal k moci na Ukrajině, jakým způsobem plní své sliby, které rozdával obyvatelstvu a voličům,“ řekl Jurij Dumanskij. Závěrem svého projevu uvedl, že byl nedávno obviněn z toho, že se zabývá geopolitikou a strká nos do věcí, do kterých mu nic není. Jeho smlouva mu byla zrušena a byl odstaven ze zóny válečných operací.

Posledním řečníkem byl druhý ukrajinský host, Alexandr Čopa, ve svém projevu ostře kritizoval oligarchy, média, ústřední volební komise a orgány činné v trestním řízení na Ukrajině. „Ukrajinský stát v podstatě řídí skupina deseti až dvanácti oligarchů, kteří privatizovali všechno, co se dá, a Ukrajinu řídí podle svých představ. V důsledku této situace se Ukrajina čím dál více ponořuje do feudalismu. Pět lidí z této oligarchické skupiny ovládá 95 procent médií na Ukrajině. Za této situace nemá žádná síla, která není spojená s oligarchy, šanci.

Už dnes žijeme na Ukrajině jako v Somálsku a otázka je, co necháme našim dětem. Vytvořili jsme organizaci, která se jmenuje ‚Inšie‘ (‚Jiní‘), a máme projekt vývoje a budování státu od nuly,“ řekl závěrem besedy ukrajinský řečník Alexandr Čopa. Na konci besedy organizátoři vyhradili několik minut otázkám posluchačů a novinářů směrem k řečníkům, po kterých se celá beseda rozešla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Vít Hassan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Proč nikdo z EU neinicuje jednání o míru?

Určitě je to s Putinem těžké, ale když se o to nikdo nebude pokoušet, jak jinak válku ukončit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V roce 2020  to řekl. O dva roky později žaloba. Zrovna když chtěl kandidovat. Už bijí na poplach

14:50 V roce 2020 to řekl. O dva roky později žaloba. Zrovna když chtěl kandidovat. Už bijí na poplach

Komunistu Josefa Skálu čeká soud za výroky pronesené v roce 2020 o masakru v Katyni. Skála a další o…