Vyslanci Putina se sešli se spojenci. Alexandra Vondru a Schwarzenberga to vyděsilo

25. 6. 2014 8:08

Jen den poté, co se ruský prezident Vladimir Putin na oficiální pracovní návštěvě v hlavním městě Rakouska procházel před nastoupenou čestnou jednotkou, se v médiích objevuje informace o utajené vídeňské návštěvě „Putinova předvoje". Na konci května se uskutečnila schůzka vlivných Rusů blízkých Kremlu s představiteli evropské krajní pravice.

Vyslanci Putina se sešli se spojenci. Alexandra Vondru a Schwarzenberga to vyděsilo
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Lidové noviny zprostředkovávají informace zveřejněné švýcarským listem Tages-Anzeiger o tom, že aktéři květnové schůzky diskutovali, jak Evropu zachránit před liberalismem a „homosexuální" lobby. Setkání v lichtenštejnském městském paláci se měl zúčastnit například vyslanec francouzské krajně pravicové političky Marine Le Pen - europoslanec Aymeric Chauprade.

Putin nyní podle LN do Vídně přijel nejen jako uzurpátor Krymu, ale i jako reprezentant konzervativního a nacionalistického Ruska, které hledá spojence v boji proti demokratickým hodnotám vyznávaným Evropskou unií.

Oficiálně šlo na květnové schůzce o setkání zasvěcené Vídeňskému kongresu, který před 200 lety účtoval s napoleonskou Evropou. I dnes prý mělo jít o pakt proti liberalismu. Pořádal jej podle dostupných informací oligarcha Konstantin Malofejev a hostem byl například dlouholetý propagátor ideje, že Rusko má stát v čele eurasijského svazu, Alexandr Dugin. Kromě Chaupradea byli údajně přítomni i krajně pravicoví politici z dalších zemí, například lídr rakouské FPÖ Heinz-Christian Strache.

Exministr Vondra se domnívá, že by česká diplomacie měla na ruskou taktiku reagovat

Krajní pravice podle novin představuje Putinovu „pátou kolonu", s Kremlem ji pojí důraz na nacionalismus a snaha rozkládat EU. „Rusko aktivizuje svoje tajné služby a rozkládá Evropu. Vzhledem k tomu, že největší starostí EU jsou práva homosexuálů, konzervativní proudy společnosti na to Putinovi skáčou," podotknul pro LN někdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Dodal, že česká zahraniční politika by měla na ruskou taktiku rázně reagovat.

Šéf TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg vidí riziko v již zmíněné snaze rozleptat Evropskou unii. „Jobbik, pan Strache a jejich souputníci putují do Moskvy jako do svého novodobého Říma. Putin jich využívá k tomu, aby mu pomohli poškodit nebo rozbít Evropu. Je to velmi nesvatá aliance a musíme tyto strany a straničky bedlivě sledovat," upozorňuje s poukazem na maďarské a rakouské extremisty.

Podle některých expertů, jak LN zmiňují, je možné, že Rusko kromě organizačního know-how evropské krajní pravici poskytuje také peníze. Je ovšem otázkou, zda se jedná přímo o státní podporu, nebo finanční toky pramenící i z jiných zdrojů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaverovy bomby u Soukupa: Začerněné smlouvy, bonusy. A výzva senátorům Smoljakovi s Drahošem

10:11 Xaverovy bomby u Soukupa: Začerněné smlouvy, bonusy. A výzva senátorům Smoljakovi s Drahošem

Hostem pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa byl člen Rady České televize Luboš Xaver Veselý. A bylo t…