Vysoké úrokové sazby. Evropské banky vydělávají na úkor střadatelů

17.02.2023 15:41 | Kauza

Evropské banky profitují na vysokých úrokových sazbách, které nebyly předány střadatelům. Uvedly to největší evropské banky v čele s Commerzbank, Deutsche Bank AG nebo UniCredit SPA. Mnohé evropské banky jsou na tom nyní lépe než před finanční krizí v roce 2008. Konkurenční boj nyní banky nutí ke zvyšování sazeb, zejména u termínovaných vkladů.

Vysoké úrokové sazby. Evropské banky vydělávají na úkor střadatelů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zavřená a posprejovaná pobočka Sberbank

Evropské banky si ponechávají většinu výhod plynoucích z rostoucích úrokových sazeb, informovala společnost Bloomberg.

„Nedošlo k předání úrokových sazeb zákazníkům,“ uvádí finanční ředitelka Commerzbank Bettina Orlopp. Sazba beta vkladů zůstane pod 30 %, tedy pod úrovní, kterou Commerzbank předpokládá jako letošní průměr.

Prohlášení finanční ředitelky následovalo po podobných prohlášeních evropských bank, mezi nimiž se vyskytovala UniCredit SPA, Santender SA, Intesa Sanpaolo SpA nebo i největší německá banka Deutsche Bank AG, že zákazníkům je předáván pouze zlomek toho, co banky vydělávají na vkladech poté, co Evropská centrální banka v roce 2022 zvýšila úrokové sazby.

Evropská centrální banka tím docílila nárůstu čistého úrokového příjmu a celkového „hospodářského oživení“ bank. Banky jsou na tom v důsledku navýšení úrokových sazeb nejlépe od finanční krize roku 2008. Index bank a finančních služeb podle Bloomberg Europe 500 vzrostl od konce roku 2022 o 17 %.

Banky mají extrémně vysoké úrokové sazby a profitují na nenavýšení úrokové sazby vkladům střadatelům. Ponechávají si je na původní úrovni tak, aby maximalizovaly své zisky. Konkurenční boj teď ale banky nutí, aby úrokové sazby začaly u různých druhů vkladů, zejména termínovaných, zvyšovat. Reagují na tlak spotřebitelů, kteří si stěžují, že jsou jejich vklady úročeny stále nízkou sazbou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …