Výstava ukáže nové poznatky a dokumenty o invazi ze srpna 1968

22.08.2016 6:28

Knihovna Václava Havla dnes odpoledne zahájí výstavu, která ukáže nová zjištění o vojenském obsazení Československa v srpnu 1968. Jmenuje se Nejdelší noc - 21. 8. 1968 a seznámí návštěvníky s jednotlivými fázemi vojenských příprav a politického zajištění akce, která nadlouho ovlivnila československé dějiny.

Výstava ukáže nové poznatky a dokumenty o invazi ze srpna 1968
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z výstavy fotografií ze srpna roku 1968 v dolní části Václavského náměstí

Připravil ji Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a Policie ČR a v sídle knihovny v Ostrovní ulici potrvá do 11. září.

K dokumentaci srpnových událostí posloužily i dosud nezveřejněné snímky v Rakousku žijící nizozemské fotografky Okky Offerhausové, které v roce 2011 získal Národní archiv. Další použité fotografie a dokumenty pocházejí od pořádajících institucí, tedy Muzea policie a Vojenského historického ústavu a také z Vojenského ústředního archivu v Praze a Správního archivu armády v Olomouci.

Výročí napadení Československa vojsky Varšavské smlouvy v Praze připomínají i další výstavy. V dolní části Václavského náměstí je výstava fotografií Milana Linharta. Snímky na osmi velkoplošných panelech zachycují události 21. srpna 1968 v centru Prahy i situaci o rok později, kdy totalitní moc začala s represemi. Každý den také promítají archivní dokumenty i hrané snímky inspirované pražským jarem 1968.

Historické milníky nedávné české historie, roky 1945, 1968, 1969 a 1989 připomínají Česká centra výstavou s názvem Česká osudová data. Kurátorka, fotografka Dana Kyndrová vybrala fotografie předních českých fotografů, kteří zachytili přelomové okamžiky českých novodobých dějin.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…