Vystoupení z EU: Bohatý lord sepsal důrazný dopis. A v Holandsku vyšel průzkum, který Brusel šokuje

09.06.2016 9:24

„Sám jsem v roce 1975 hlasoval pro vstup Velké Británie do zóny volného obchodu. Ovšem v té době jsem rozhodně nebyl pro politickou unii, nikdy jsem nepředpokládal, že bychom se v budoucnu museli vzdát své nezávislosti ve prospěch Evropské unie,“ napsal ředitel britské mezinárodní korporace JCB lord Bamford v dopise, který adresoval svým zaměstnancům. Zajímavé věci se dějí i v Nizozemsku; podle průzkumu nizozemského De Telegraaf by 9 z 10 dotázaných Holanďanů bylo pro referendum.

Vystoupení z EU: Bohatý lord sepsal důrazný dopis. A v Holandsku vyšel průzkum, který Brusel šokuje
Foto: Archiv
Popisek: Libra

Anketa

Myslíte si, že teroristé úspěšně využíjí mistrovství Evropy ve fotbale k úderu?

hlasovalo: 2923 lidí

V dopise, který měli údajně obdržet všichni z šesti a půl tisíce britských zaměstnanců firmy JCB, Bamford zmínil, že si je „zcela jist tím, že je Velká Británie schopna stát na vlastních nohou“. Také zmínil, že více než 53 % z celkového vývozu Velké Británie jde do zemí, které leží mimo Evropskou unii.

Bamfordův zdánlivě radikální krok není ovšem ničím novým. Již v březnu letošního roku mateřská společnost BMW v e-mailu odeslaném všem britským zaměstnancům firem Rolls-Royce a Mini upozornila na veliký „risk“ spojený s odchodem Velké Británie z Evropské unie.

BMW zároveň zdůraznilo, že rozhodnutí je koneckonců záležitostí, která se týká čistě jen britské veřejnosti. Přesto v e-mailu autor zmínil, že BMW je z volného pohybu osob v rámci Evropské unie schopné čerpat velké výhody.

Lord Bamford svým zaměstnancům sdělil, že výsledek nadcházejícího referenda „rozhodne o budoucnosti Velké Británie“ a bude mít „hluboký dopad na životy jejich dětí a vnuků“.

„V roce 1975 jsem hlasoval pro vstup Velké Británie do zóny svobodného trhu, nikdy jsem ovšem nebyl pro politickou unii, neočekával jsem, že bychom se museli vzdát vlastní nezávislosti ve prospěch Evropské unie,“ cituje britská BBC ředitele korporace.

„Rozhodně jsem nepočítal s tím, že by nám jednoho dne nějací lidé v Bruselu, kteří se nikomu nezodpovídají, říkali, co máme nebo nemáme dělat,“ dodal.

„Přeji si tedy, abychom zůstali součástí ekonomicky čím dál méně významné Evropské unie, která si neustále uzurpuje více a více pravomocí? Nebo chci, abychom z Evropské unie vystoupili a znovu chopili otěže naší nezávislosti do svých rukou a sami rozhodovali o tom, s jakými zeměmi budeme obchodovat?“ napsal.

V závěru dopisu ředitel JCB Bamford zdůraznil, že konečné rozhodnutí je na samotných zaměstnancích, ale výrazně je vybídl k tomu, aby se referenda zúčastnili.

Holanďané chtějí své vlastní referendum

Že nespokojenost s bruselskou politikou není ojedinělý jev, který můžeme sledovat pouze na britských ostrovech, dokazují i výsledky nedávno provedeného průzkumu v Nizozemsku. Holandský deník De Telegraaf se ptal lidí, jestli by byli pro uspořádání referenda o odchodu z Evropské unie, podobného tomu, které se uskuteční 23. června ve Velké Británii.

88 procent ze všech dotázaných se vyjádřilo pro uspořádání referenda. Mnoho z nich bylo údajně inspirováno referendem britským. „Výsledky tohoto průzkumu zjevně naženou strach mnohým bruselským hodnostářům; může se dokonce zdát, že je celý blok na pokraji zhroucení,“ píše britský Express.

Člen nizozemského parlamentu a socialista Harry van Bommel britským novinářům sdělil, že pokud si „Británie zvolí odchod z EU, mohlo by to posílit protievropské hlasy i v mnoha jiných členských státech“.

„V současné době započíná v Nizozemsku debata o tom, jestli bychom měli také provést referendum o setrvání v Evropské unii. Nemůžeme už pokračovat stejným způsobem – financovat Řecko a usilovat o udržení zemí uvnitř eurozóny, ta se stejně nakonec rozpadne,“ uvedl nizozemský politik.

„Každý ví, že evropští komisaři v Bruselu dostávají 25 000 eur měsíčně, na druhou stranu si lidé všímají snižující se výše důchodů a zvyšujícího se věku odchodu do penze. Přesně takové kontrasty činí EU v očích mnoha lidí velmi neoblíbenou. Mnoho lidí Evropské unii nedůvěřuje, někteří ji dokonce nenávidí – jedná se o existencionální krizi,“ dodal.

K popularitě Evropské unie v Nizozemsku nepřispělo ani to, že navzdory většinovému hlasu Nizozemců, kteří se v referendu vyslovili proti volnému obchodu s Ukrajinou, se v postupu EU v podstatě nic nezměnilo. Evropští lídři hovoří o tom, že výsledky nizozemského referenda nejsou závazné a že to na plány EU mít vliv nebude. Takové věci samozřejmě ještě více posilují hlasy euroskeptiků.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…