Vystrašený Jiří Pehe promluvil do světa o tom, co v Česku bude po volbách. Nahlédněte

17.10.2017 20:34

Politolog Jiří Pehe má strach, jak bude Česko vypadat po volbách. Se svými obavami se svěřil serveru Politico.eu. Odborník varuje, že se pravděpodobný příští premiér chystá odvrátit od Bruselu.

Vystrašený Jiří Pehe promluvil do světa o tom, co v Česku bude po volbách. Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Server Politico.eu tvrdí, že Česko čekají za pár dnů volby, po kterých se Česká republika možná odvrátí od EU. Hlasy voličů přitom Babiš získává tím, že neustále opakuje, jak bude bojovat proti korupci. Bojem proti korupci se ohání i v době, kdy je sám obviněn z podvodu s evropskými dotacemi. A tady je další paradox. Ačkoli čerpá dotace z EU, rád říkává, že Brusel nemá co mluvit do české politiky. Rázně také odmítá evropský systém uprchlických kvót.

Politolog Jiří Pehe k tomu ve vyjádření pro Politico.eu dodává, že Babiš EU kritizuje, ale věcná diskuse o EU a směřování Česka v ní mezi předvolebními tématy chyběla. „Pokud vezmete v úvahu, že Evropská unie může vstoupit na cestu dvourychlostního uskupení, je opravdu záhadou, že o tom čeští politici takřka nehovoří, že k tomu nezaujímají nějaký postoj,“ kroutil hlavou Pehe.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Jedinou proevropskou stranou je prý dnes TOP 09, ale ta se prý nemůže těšit na to, že by volby vyhrála. Na vítězství prý nemůže moc pomyslet ani vítěz posledních voleb, ČSSD. Další strany jsou prý ve vztahu k EU opatrnější, nebo dokonce skeptické. Vycházejí tak vstříc voličům, kteří se např. nijak zvlášť nehrnou do přijetí eura. Přijetí evropské společné měny podle serveru Politico.eu podporuje jen asi 21 procent lidí.

Volebním lídrem ČSSD je dnes Lubomír Zaorálek, jenž se staví do role proevropského politika, ale pokud jeho strana ve volbách dosáhne chabého výsledku, vedení strany by se mohl ujmout dosavadní ministr vnitra. Ten na sebe upoutal pozornost tím, že dlouhodobě odmítá kvóty na uprchlíky nebo novou evropskou směrnici o regulaci zbraní. Pokud by se po volbách dohodli na spolupráci Babiš s Chovancem, nevěstilo by to prý ve vztazích mezi Bruselem a Prahou vůbec nic dobrého.  

„Tento scénář by mohl znamenat, že následující čtyři roky budou ve vztazích mezi Prahou a Bruselem velmi bouřlivé. Zvlášť pokud uspěje protiunijní a protimuslimský podnikatel česko-japonského původu Tomio Okamura,“ píše server. 

Hrozí, že v Česku vznikne vláda Andreje Babiše (ABNO) s Milanem Chovancem (ČSSD) tiše podporovaná Okamurou.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Ještě stále však existuje možnost, že k tomuto černému scénáři nedojde. Pehe serveru prozradil, že pokud ČSSD dosáhne relativního úspěchu a ANO získá méně procent, než mu věští předvolební průzkumy, které už se v Česku nemohou zveřejňovat, může vzniknout koalice bez Babiše. Volební lídr sociální demokracie Zaorálek před časem napsal, že věří v moudrost voličů.

„Věřte mi, Češi jsou moudří. Tento muž nebude premiérem,“ napsal doslova Zaorálek o Babišovi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…