Vystrčil: Svobodu Bělorusku. Mladí neví, jaké to bylo, nechat si diktovat, jaké noviny číst a na co chodit do kina

08.02.2021 12:32

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se postavil za Bělorusy, kteří žádají konec vlády prezidenta Alexandra Lukašenka a svobodu pro svou zemi.

Vystrčil: Svobodu Bělorusku. Mladí neví, jaké to bylo, nechat si diktovat, jaké noviny číst a na co chodit do kina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Bělorusové už od prezidentských voleb ze srpna loňského roku protestují proti jejich výsledku a označují je za zmanipulované ve prospěch stávajícího vládce Běloruska Alexandra Lukašenka, který v této zemi vládne tvrdou rukou nepřetržitě již od roku 1994. Jeho poslední vítězství z loňského léta neuznaly ani stovky tisíc lidí v ulicích běloruských měst, ani Evropská unie.

Anketa

Mělo by Česko nasadit ruskou vakcínu Sputnik V ještě před jejím schválením orgány EU?

92%
8%
hlasovalo: 14238 lidí

Od pravděpodobně zmanipulovaných voleb uplynula řada měsíců a pozornost většiny světa se dnes upírá k jiným tématům, především k řešení koronavirové pandemie, která sužuje takřka celou planetu, ale předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dal najevo, že nezapomíná ani na Bělorusy toužící po svobodě.

„Těžko si to u nás zejména mladí dnes umí představit, ale my starší si ještě pamatujeme na dobu, kdy jsme svobodně nerozhodovali například o tom, kdy a na jaký film půjdeme do kina nebo třeba které noviny budeme odebírat. Při svém často spíše pasivním odporu jsme přitom s nadějí vzhlíželi na jakékoliv projevy podpory a solidarity z tzv. Západu. I proto, ale nejen proto, stále a opakovaně vyjadřuji svoji solidaritu a podporu svobodnému Bělorusku,“ prohlásil Vystrčil.

„Jsem rád, že půl roku po nesvobodných a neférových běloruských prezidentských volbách připomínáme svoji podporu a solidaritu svobodnému Bělorusku a běloruským disidentům také vyvěšením historické vlajky Běloruska na budově Senát Parlamentu ČR,“ dodal s odkazem na bíločervenou vlajku se třemi pruhy, která byla v zemi populární dokud se v roce 1919 Bělorusko nestalo jednou ze sovětských republik po vpádu Rudé armády. 

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se postavil za svobodné Bělorusko

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…