Vystrčil: Že mě Zeman nezve? Nelogické

20.10.2020 10:44

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) poskytl rozhovor MF Dnes. Ve spojitosti s prezidentem Milošem Zemanem vyjádřil naději, že Zeman nakonec ustoupí a vezme na vědomí, že zahraniční politiku země je třeba dělat jinak, než jak si to představuje on sám.

Vystrčil: Že mě Zeman nezve? Nelogické
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Zdá se, že Miloš Vystrčil zůstane předsedou Senátu, protože se za něj postavili senátoři ODS, TOP 09 a podporu už mu vyjádřili i senátoři hnutí STAN. Sám je ale opatrný a připomíná všem, že skutečná podpora, jak se mu dostane či nedostane, se projeví až na listopadové schůzi Senátu, kde se budou volit orgány horní komory.

Anketa

Souhlasíte s nařízením nosit roušky venku?

57%
43%
hlasovalo: 15293 lidí

Pokud předsedou Senátu zůstane, bude chtít od vlády Andreje Babiše (ANO) slyšet, kam půjdou evropské peníze, které Česko dostane v rámci schváleného balíčku ekonomické obnovy členských států po boji s covidem. Osobně by prý uvítal, kdyby peníze šly především do projektů v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji, tedy do regionů, které se musely s řadou problémů vyrovnávat již dlouho před koronavirem.   

Vedle toho se bude dál věnovat úpravám legislativy. „Víte, že Senát úspěšně opraví každý desátý zákon?“ zeptal se v rozhovoru.

Současně hodlá nadále bránit svobodu a demokracii.

Rád by se také podílel na koordinaci české zahraniční politiky, ale prezident Miloš Zeman ho kvůli cestě na Tchaj-wan odmítá zvát na schůzky nejvyšších představitelů České republiky. Vystrčil doufá, že Zeman přece jen nakonec ustoupí a pochopí, že se politika dělá trochu jinak.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Pevně věřím, že prezident Zeman ustoupí a bude organizovat schůzky tak, že mu nepůjde o konkrétní osoby, ale o to, aby se ti lidé, kteří jsou na určitých pozicích, mohli scházet a koordinovat zahraniční politiku. Ale co udělá prezident Zeman, nevím,“ poznamenal předseda Senátu.

Respektuje Zemanovo rozhodnutí nezvat ho na schůzky nejvyšších představitelů země, ale zdá se mu nelogické.

„Mně nezbývá než to respektovat. Že to ale nedělá, mi přijde nelogické. Takhle se přece nedá zahraniční politika koordinovat. Přece nejde nezvat někoho jen proto, že má jiné názory. Já se budu snažit, aby vztahy s Hradem byly korektní, abychom respektovali názor toho druhého. Sám za sebe ale bohužel musím říct, že pokud by se významným způsobem zahraniční politika nezměnila, tak si nemyslím, že jsme schopni se shodnout. Já asi nikdy nebudu velkým přítelem politiky, která upřednostňuje spolupráci s nedemokratickými zeměmi a která nerespektuje ochranu základních práv a svobod,“ poznamenal Vystrčil.

V závěru rozhovoru odsoudil agresivní vstupování časti demonstrantů na nedělní akci v Praze. „Odsuzuji to,“ řekl jasně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lži o Iráku. Víme své. Robert Fico o Vrběticích a USA

9:54 Lži o Iráku. Víme své. Robert Fico o Vrběticích a USA

Vzpomínáte na lži USA o Iráku? zeptal se slovenský sociálně demokratický expremiér Robert Fico. A vy…