Vystrčil může být prezident, říká expert. Ale je tu dotaz: Řekl by „Jsem Tchajwanec“ v Číně?

02.09.2020 9:20

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se na své cestě na ostrov Tchaj-wan opakovaně dovolává odkazu Václava Havla. Sám na sebe cestou upozornil tolik, že by se jednoho dne mohl ucházet o nejvyšší post ve státě.

Vystrčil může být prezident, říká expert. Ale je tu dotaz: Řekl by „Jsem Tchajwanec“ v Číně?
Foto: reprofoto: YouTube
Popisek: Miloš Vystrčil ve vysílání zahraniční televize

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) promluvil na půdě tchajwanského parlamentu. Předstoupil před tamní zákonodárce, znovu zdůraznil, že je třeba hájit principy svobody a zvolal „Já jsem Tchajwanec“. Jeho výrok uveřejnila agentura Reuters i další média.

Podle politologa Lubomíra Skopečka si Vystrčil možná svou cestou otevřel dveře k Pražskému hradu.

Pokud bude ODS v době prezidentských voleb nejpopulárnější pravicovou stranou a Miloš Vystrčil se do té doby něčím zásadním nezkompromituje, tak může mít docela velkou šanci na úspěch. Ale samozřejmě, velmi bude záležet i na celkové společenské atmosféře v době voleb,“ upozornil politolog Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček na serveru Aktuálně.cz.

Vystrčil, původním povoláním učitel fyziky, na Tchaj-wanu prohlásil, že si po listopadu 1989 slíbil, že už nebude mlčet k veřejnému dění a bude usilovat o udržení svobody a demokracie v Česku. A protože si demokratické země mají pomáhat, přijel podpořit Tchajwance.

Jako prezident by v těchto svých aktivitách mohl pokračovat.

Komentátor Lidových novin Zbyněk Petráček připomněl, že Vystrčil navázal na amerického prezidenta J. F. Kennedyho, který na počátku 60. let minulého století přijel do západního Berlína a sdělil lidem, že i on je Berlíňanem a stojí při nich. Slova Kennedyho vedle Vystrčila parafrázoval i prezident Miloš Zeman, když svým izraelským přátelům sdělil: „Jsem Žid“.

„Ty hlášky mají ovšem slabé místo. Bývají pronášeny ve vstřícném prostředí, kde se jim tleská. Ale troufl by si je někdo pronést jinde? Říci ‚Jsem Charlie‘ v situaci, kdy francouzský list zveřejní karikaturu černošské poslankyně? Nebo ‚Jsem Tchajwanec‘ v prostředí nakloněném Pekingu?“ zeptal se Petráček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

16:16 Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

Okresní soud pro Prahu-západ dnes rozhodl, že šéf hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš (ANO) se…