Významný vědec: Řítíme se do záhuby. V Sýrii se bojuje o vodu

02.12.2017 14:27

Profesor David Štorch v rozhovoru pro server Seznam.cz/zpravy varuje, že se řítíme do záhuby. Na planetě ubývá pitná voda, zato přibývá zón, kde se skoro nedá žít. O pitnou vodu se ostatně už teď vedou války. Třeba v Sýrii. Příčiny té války jsou různé, ale nakonec vždycky někde v pozadí najdeme boj o zdroje, boj o vodu.

Významný vědec: Řítíme se do záhuby. V Sýrii se bojuje o vodu
Foto: pixabay.com
Popisek: Srpen - ilustrační foto

„Z mého hlediska je nejhorší růst lidské populace, růst lidské spotřeby... a to, že vlastně ubývá ta příroda,“ upozornil vědec. Růst populace se v tuto chvíli zpomaluje, ale i tam, kde se růst populace zpomaluje, lidé využívají zdroje planety. „Varující je úbytek pitné vody,“ zvedá varovně prst vědec. O vodu se jednou může vést i válka. „Koneckonců už to vidíme v Sýrii. Sice můžeme mluvit o tom, že ta válka má různé příčiny, ale stejně je někde v pozadí válka o zdroje, o vodu a tak,“ pokračuje varovně odborník.

Pokud bude současný neblahý trend pokračovat, dospějeme nejen k válkám, ale také k hladomoru, ke genocidám a tak podobně. „Takže rozumím tomu správně, že by mírný úbytek lidstva planetě prospěl?“ zeptal se moderátor Adam Junek. „Ano, ano,“ potvrdil Štorch.

Neměli bychom prý zapomínat na jednu věc. Když vymřou opylovači, tak si jen těžko vypěstujeme nějaké ovoce. Zkrátka musíme ochránit přírodu, abychom mohli na planetě žít. První, co se nabízí k ochraně planety, je podle Štorcha nekupovat výrobky z palmového oleje, protože plantáže palem vytlačují deštné pralesy. Palmový olej se dnes využívá jako biopalivo a to je podle Štorcha velký problém, protože si člověk ničí původní přirozené prostředí.

„Z mého hlediska jsou biopaliva omyl a udělala víc škody než užitku. Kvůli biopalivům se dnes pěstují plantáže na úkor původních lesů a to já považuju za jeden z největších problémů,“ nebere si servítky vědec. Chybné tedy je pěstovat i obří pole řepky, protože se kvůli tomu potlačuje biodiverzita české přírody.

Pár slov padlo i k prezidentu Zemanovi, který se v oblasti přírody věnuje především situaci na Šumavě. To, jak o ní mluví, však podle Štorcha ukazuje, že tématu nerozumí. „Tam působil jako ignorant, jako člověk, který tomu nerozumí,“ říká vědec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal  do školy jen díky inkluzi...

15:54 Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal do školy jen díky inkluzi...

V posledním díle Mých zpráv se Jaromír Soukup věnoval zdravotnictví, kde si prý ministr Vojtěch bude…