Výzva politickým stranám: Otevřete se cizincům, ať jdete příkladem

13.06.2014 16:19

Publicista Jan Gruber uveřejnil v Deníku Referendum úvahu o tom, že by se Česká politika měla víc otevřít cizincům. Podle jeho názoru by jim mělo být umožněno působení v českých politických stranách a spolu s tím i působení v politických funkcích. Cizinci žijící v Česku jsou také součástí české společnosti a měli by mít právo ji ovlivňovat. Navzdory poměrně přísným zákonům o udělení občanství.

Výzva politickým stranám: Otevřete se cizincům, ať jdete příkladem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Česko má velmi přísný zákon o udělování občanství cizincům. Zdá se ale, že občané mají za to, že to není špatně. Průzkumy totiž ukazují, že v této zemi žije podle Čechů příliš mnoho cizinců. A jak je to doopravdy? Cizinci v ČR tvoří asi 4 procenta populace. Z toho asi 220 tisíc lidí má řádný trvalý pobyt na našem území. A tito lidé by podle Grubera měli mít právo volit a být voleni.

Politické strany jako pilíře systému

„Lze uvažovat nad tím, že by nejprve dostali pasivní i aktivní právo na lokální a později i na dalších úrovních. Cizinci by měli být primárně integrováni v místech jejich trvalého pobytu a měli by mít stejně jako jejich sousedé právo rozhodovat o tom, jakým směrem se v následujících letech vesnice nebo město vydá. Vždyť i oni jsou jejich součástí,“ píše publicista.

Celý text ZDE

Upozorňuje navíc na jeden český politický paradox. Cizinci ze zemí EU mohou již dnes volit a být voleni v evropských a v komunálních volbách. Tito lidé ale nemohou být na základě zákona o politických stranách jejich členy a to by se podle publicisty mělo také změnit. Politické strany jsou pilířem politického systému, protože dokážou vůli občanů přetransformovat ve splnitelný politický program a ten následně prosazovat na parlamentní úrovni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

17:49 „Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

Koalice SPOLU spolu s komiky již dříve naložila premiérovi Andreji Babišovi. Nyní chce sejmout proru…