Vždyť je to pomoc dětem! Vyřkla Němcová. I Schwarzenberg přišel. A začal spor o protektorát

19.9.2018 5:50 odp.

V Poslanecké sněmovně hovořila na téma uprchlíků Miroslava Němcová z ODS. Ta srovnala situaci syrských sirotků se situací židovských dětí, které zachránil Nicholas Winton před druhou světovou válkou, a apelovala na hodnoty humanismu. Za to se do ní pustila Helena Válková z ANO. „Nepřípustné srovnání,“ tvrdí.

Vždyť je to pomoc dětem! Vyřkla Němcová. I Schwarzenberg přišel. A začal spor o protektorát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

Miroslava Němcová pronesla emotivní projev, v němž připomněla, že Česká republika je bohatou zemí. Jako takováto bohatá země prý není možné říkat, že se nedokážeme postarat o padesát dětí. Prý máme stále co vracet. V roce 1938 přijel do tehdejšího Československa Nicholas Winton. Ten byl schopen za půl roku zachránit 669 dětí v osmi transportech. Také zmínila, že poslední transport už nevyjel a většina dětí, která v něm měla být, skončila v plynových komorách.

Anketa

Přijměte 50 sirotků ze Sýrie, předloží ve Sněmovně TOP 09. Jak byste hlasovali vy?

3%
96%
hlasovalo: 14054 lidí

„Mně to přijde jako něco, co nemohu přijmout,“ říká Němcová o výrocích premiéra Babiše na adresu sirotků a toho, že zde máme dost svých. A znovu připomněla, že Nicholas Winton toto dokázal v předvečer války, zatímco nám žádná válka nehrozí.

Na její slova si neodpustila faktickou poznámku Helena Válková za ANO. Ta označila srovnání Miroslavy Němcové za nepřípustné z hlediska historického i politického a doporučila Němcové, ať než začne mluvit o historii, nechá se udělat historickou analýzu. To si Němcová zřejmě vzala osobně a vyčetla Válkové její dřívější výroky, ve kterých prý pronesla, že Češi za Protektorátu Čechy a Morava zase tolik netrpěli. Také se ohradila proti nařčení, že spolu obě záležitosti nesouvisejí. „Vždyť jde o pomoc dětem,“ pravila emotivně. A když děti trpí a je jim třeba pomoct, tak zde prý má být vyspělá společnost, která pomoc nabídne.

Po plejádě faktických poznámek, ve kterých padala obvinění z nedostatku humanismu, neznalosti historie a výzva od Karla Schwarzenberga, aby vzhledem k tomu, že Česká republika se odklání od Masarykových hodnot, byly zrušeny oslavy vzniku republiky, se dostal ke slovu poslanec Kobza za SPD, který debatu uzavřel komentářem, že v Sýrii válka končí, tamní společnost je založena na rodině, a tak nejlepší, co můžeme pro sirotky udělat, je dostat je zpět a pomoci jim najít své rodiny tam.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

20:20 Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

Z „etického prohlášení“ šéfky Bidenovy prezidentské kampaně Anity Dunnové vyplývá, že se současná hl…