Vždyť je to pomoc dětem! Vyřkla Němcová. I Schwarzenberg přišel. A začal spor o protektorát

19.09.2018 17:50

V Poslanecké sněmovně hovořila na téma uprchlíků Miroslava Němcová z ODS. Ta srovnala situaci syrských sirotků se situací židovských dětí, které zachránil Nicholas Winton před druhou světovou válkou, a apelovala na hodnoty humanismu. Za to se do ní pustila Helena Válková z ANO. „Nepřípustné srovnání,“ tvrdí.

Vždyť je to pomoc dětem! Vyřkla Němcová. I Schwarzenberg přišel. A začal spor o protektorát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

Miroslava Němcová pronesla emotivní projev, v němž připomněla, že Česká republika je bohatou zemí. Jako takováto bohatá země prý není možné říkat, že se nedokážeme postarat o padesát dětí. Prý máme stále co vracet. V roce 1938 přijel do tehdejšího Československa Nicholas Winton. Ten byl schopen za půl roku zachránit 669 dětí v osmi transportech. Také zmínila, že poslední transport už nevyjel a většina dětí, která v něm měla být, skončila v plynových komorách.

Anketa

Přijměte 50 sirotků ze Sýrie, předloží ve Sněmovně TOP 09. Jak byste hlasovali vy?

3%
96%
hlasovalo: 14042 lidí

„Mně to přijde jako něco, co nemohu přijmout,“ říká Němcová o výrocích premiéra Babiše na adresu sirotků a toho, že zde máme dost svých. A znovu připomněla, že Nicholas Winton toto dokázal v předvečer války, zatímco nám žádná válka nehrozí.

Na její slova si neodpustila faktickou poznámku Helena Válková za ANO. Ta označila srovnání Miroslavy Němcové za nepřípustné z hlediska historického i politického a doporučila Němcové, ať než začne mluvit o historii, nechá se udělat historickou analýzu. To si Němcová zřejmě vzala osobně a vyčetla Válkové její dřívější výroky, ve kterých prý pronesla, že Češi za Protektorátu Čechy a Morava zase tolik netrpěli. Také se ohradila proti nařčení, že spolu obě záležitosti nesouvisejí. „Vždyť jde o pomoc dětem,“ pravila emotivně. A když děti trpí a je jim třeba pomoct, tak zde prý má být vyspělá společnost, která pomoc nabídne.

Fotogalerie: - V pátek u Marxe proti Merkelové

Německá policie kontroluje přicházející demonstran...
V Chemnitzu se schází další demonstrace proti imig...
V Chemnitzu: Merkelová musí pryč
Lidová tvořivost na demonstraci v Chemnitz: Radši ...
V pátek u Marxe. Demonstranti věří, že se z toho s...
Heslo na demonstrací v Chemnitzu: Dneska nože, zít...

Po plejádě faktických poznámek, ve kterých padala obvinění z nedostatku humanismu, neznalosti historie a výzva od Karla Schwarzenberga, aby vzhledem k tomu, že Česká republika se odklání od Masarykových hodnot, byly zrušeny oslavy vzniku republiky, se dostal ke slovu poslanec Kobza za SPD, který debatu uzavřel komentářem, že v Sýrii válka končí, tamní společnost je založena na rodině, a tak nejlepší, co můžeme pro sirotky udělat, je dostat je zpět a pomoci jim najít své rodiny tam.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová: Já to říkala! Covid nezastavíte. Kazí nám to vláda

10:05 Šichtařová: Já to říkala! Covid nezastavíte. Kazí nám to vláda

Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že vládní opatření pro boj s koronavirem fungovat nebudou. One…