Vždyť vyhrál Putin! píše analytik v Respektu

18. 2. 2015 10:32

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Václav Lídl považuje za jediného vítěze minských mírových rozhovorů Rusko, neboť závěrečné usnesení údajně zcela hraje ve prospěch této euroasijské velmoci. Při bližším pohledu na přijatý text prý také musí být jasné, že příměří dlouho nevydrží.

Vždyť vyhrál Putin! píše analytik v Respektu
Foto: kremlin.ru
Popisek: Summit v Minsku (zleva: běloruský prezident Lukašenko, ruský prezident Putin, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland, ukrajinský prezident Porošenko)
reklama

„Za jediného vítěze druhého Minského protokolu můžeme označit Ruskou federaci, které se podařilo prosadit množství konkrétních povinností kladených na Ukrajinu a zároveň povýšit status proruských donbaských separatistů. Navíc Moskva nasměrovala diskuzi výhradně na otázku konfliktu na východě Ukrajiny. O anektovaném Krymu se v dokumentu nepíše ani slovo,“ píše Lídl v článku uveřejněném na internetovém serveru magazínu Respekt.

Minský protokol dle něj také obsahuje některé obraty a termíny, které prý rozhodně neobstojí v době informační války mezi Ruskem a Západem. Chatrné jsou prý například body týkající se odchodu zahraničních vojenských jednotek či odzbrojení ilegálních vojenských skupin. „Nikoho ze západních vyjednavačů zdá se nenapadlo, že ruská propaganda bude pouze nadále tvrdit, že žádné ruské jednotky na Ukrajině nejsou a jedná se pouze o dobrovolníky. Podobným způsobem může tvrdit, že ilegální jednotky zformované separatisty jsou legální, neboť vznikly z vůle obyvatel obou lidových republik,“ uvádí Lídl.

Celý text k přečtení ZDE

Z bližšího pohledu na druhý Minský protokol a na novou eskalaci vojenských operací na východě Ukrajiny tak prý musí být jasné, že příměří dlouho nevydrží. „Skoro by se chtělo přirovnat iniciativu německé kancléřky Merkelové k appeasementu předválečného britského ministerského předsedy Nevilla Chamberlaina, který se také domníval, že prostřednictvím Mnichovské dohody získal mír pro svoji dobu,“ tvrdí analytik. Stejně tak lze údajně s trochou nadsázky přirovnat ukrajinské separatisty k henleinovské Sudetoněmecké straně, která se prý snažila na mezinárodní scéně zdiskreditovat Československo cestou neustále stupňovaných a nesplnitelných požadavků. „Snad jsou obě dvě analogie přehnaně pesimistické,“ doufá Lídl.

Minský protokol dle analytika mír pro naši dobu nepřinese také kvůli tomu, že Evropa se snaží vyřešit pouze zástupný problém konfliktu na východě Ukrajiny. Skutečný problém ale prý spočívá v naprostém odcizení a nepochopení mezi Západem a Ruskem.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kecy, prdy! Vzdělanci, jděte se vycpat, vymetla Babišovy odpůrce Klára Samková. Vytáhla hrozné věci

14:40 Kecy, prdy! Vzdělanci, jděte se vycpat, vymetla Babišovy odpůrce Klára Samková. Vytáhla hrozné věci

Klára Samková na Facebooku zkritizovala odpůrce Babiše a Prymuly. Prý tato kritika pochází z tábora …