Vztahy s Čínou: Promluvil expremiér Jan Fischer

27.02.2020 10:44

Expremiér Petr Nečas poskytl v minulých dnech rozhovor Deníku N, kde hovořil mimo jiné o Číně či o dalajlámovi. Jeho některé výroky překvapily expremiéra Jana Fischera, ale i exministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga.

Vztahy s Čínou: Promluvil expremiér Jan Fischer
Foto: Repro ČT
Popisek: Bývalý ministr zahraničí TOP09, Karel Schwarzenberg

Právě Fischer se například ohradil proti Nečasovým výrokům, že jeho setkání s dalajlamou způsobilo razantní zhoršení vztahů s Čínou. Píše to opět server DeníkN.cz. Nečas předtím v rozhovoru uvedl, že měl informace, že by Čína z Česka mohla udělat exemplární příklad, co se stane menším zemím EU, které manifestačně kopou do toho, co Čína považuje za nedotknutelné. 

Anketa

Bojíte se koronaviru?

39%
61%
hlasovalo: 9791 lidí

Expremiér Fischer nyní uvedl, že se stalo mantrou, že se hledá viník zhoršení vztahů s Čínou. „A potom se chtějí vidět v roli zachránce,“ uvedl. Podle něj je zajímavé, že se to po deseti letech takhle interpretuje. „To mi připadá pozoruhodné, dětinské, až směšné,“ dodal Fischer, jenž se s dalajlámou v roce 2009 sešel v Kramářově vile, nikoliv na oficiální návštěvě. Ví ale, že Čína setkání nesla nelibě, nyní však žádné problémy při návštěvách Číny nepozoruje. 

Informace o možné čínské odplatě za setkání Fischera s dalajlámou neměl ani tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Kdyby to bylo tak, jak expremiér líčí, měl zatracenou povinnost mě upozornit, že je tady problém,“ uvedl Schwarzenberg, který měl podle svých slov normální vztahy s Čínou a odmítl se poklonit, ač to vyžadovali. „Když si jednou zvyknou, že se tady klaní, jsou pak uražení, když se to nedělá,“ doplnil exministr.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …