Xaverův citron: Dějí se věci! Jízlivý vzkaz z Hradu. A „prdlá žilka“

30.01.2020 7:25

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepovedený mediální počin roku 2019, Kyselý citron. Ten mu ji udělil za podbízivý styl moderování a za to, že projevuje své sympatie či antipatie k hostům. Luboš Xaver Veselý si přišel cenu převzít a svazu se vysmál, A to byl teprve začátek...

Xaverův citron: Dějí se věci! Jízlivý vzkaz z Hradu. A „prdlá žilka“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Moderátor Luboš Xaver Veselý při přebírání anticeny Zlatý citron

Luboš Xaver Veselý si přišel převzít cenu Kyselý citron. Po návratu ze slavnostního večera se cenou pochlubil a udělal něco, z čeho prý lidem v ČT „prdne žilka“. Rozhodl se, že cenu Kyselý citron nabídne k prodeji. Získal za ni neuvěřitelných 70 tisíc.

Anketa

Závidíte Britům, že odcházejí z EU?

95%
hlasovalo: 34610 lidí

Manželka hradního kancléře Vratislava Mynáře požádala FITES, zda by příští rok nemohla dostat tutéž cenu jako Luboš Xaver Veselý, protože by za ni mohla dostat peníze, které bude možné použít ve prospěch předčasně narozených dětí.

Kyselý citron pro Luboše Xavera Veselého

Bloger Petr Paulczyňski konstatoval, že z toho lidem na Kavčích horách „prdne žilka“.

Kyselý citron pro Luboše Xavera Veselého

Ale, jak to vlastně všechno začalo? Vystoupením Luboše Xavera Veselého před kamerami ČT, když si cenu přišel převít osobně a prohlásil, že na rozdíl od veřejnoprávního média je závislý na přízni diváků, protože mu nikdo neodvádí povinné koncesionářské poplatky. A jen diváci mu mohou vystavit účet.

Já jsem tady rád. Jsem rád, že si tuto cenu mohu převzít, protože mám za to, že jediným arbitrem úspěchu a neúspěchu v naší branži je divák nebo posluchač. A jediné rozhovory politické, které já vedu, jsou na internetové televizi XTV.cz. Žádné jiné. Tedy, k tomu je to určitě vztaženo. Děkuju všem, kteří sledujete XTV. Děkuju všem, kteří mě sledujete v Českém rozhlase nebo na mém YouTube kanálu Xaver Live. Mám z toho radost,“ poděkoval moderátor před kamerami České televize za anticenu.

Načež se obrátil i k porotě, která ceny udílela: „Děkuju vám, poroto, že ztrácíte čas a díváte se na moje projekty, na moje moderování. Myslím si, že veřejnost by ocenila, kdybyste nám třeba ukázali cestu, kdybyste nám jakýmkoli hlasem řekli, jak to máme dělat, ale zatím od vás takový hlas nevzešel. Místo toho se tady snažíte zostudit nás, tvůrce, za vydatné podpory České televize,“ pustil se do televize v přímém přenosu.

„Tento projekt, prosím, vzniká jen z podpory lidí. Nikdo ho neplatí povinně pod pohrůžkou exekuce. Vážení diváci, já vám děkuju. A vážení koncesionáři, udělejte si obrázek,“ uzavřel s odkazem na koncesionářské poplatky, které ČT povinně platí všichni.

Následovala ještě slova Martina Myšičky, který večerem provázel, že mu komentování jeho projevu nepřísluší. Veselý během svého odchodu ještě se smíchem podotkl, že se „to domnívá také“.

Onu odbornou porotu, která Veselého cenou „obdařila“, tvořila tento rok sedmice umělců. Předsedou poroty by divadelní kritik a esejista Vladimír Just. Členy byl kameraman a pedagog Marek Jícha, filmová střihačka Ivana Kačírková, scenáristka Českého rozhlasu a České televize a televizní dramaturgyně hrané tvorby Šárka Kosková, reportér a režisér Lukáš Landa, filmová kritička a publicistka Alena Prokopová a novinář a kritik Jan Svačina.

Později Luboš Xaver Veselý připomněl, že ČT sice od lidí získává 7 miliard ročně, ale odmítá říct, kolik berou její zaměstnanci. Tím prý vlastně koncesionářům říká: „Držte hubu a krok a plaťte. My už víme, co s těmi sedmi miliardami uděláme.“

Člen mediální Rady pro rozhlasové a televizní vysílání také nenechal na ČT a na FITES nit suchou.

Je to jejich názor, někomu jinému se Xaver může líbit. Xaver je moderátor a s hosty si povídá, kdyby se jeho moderování lidem nelíbilo, ignorovali by ho. Pokud televizní profesionálové organizovaní ve FITES říkají, že se jim jeho moderování nelíbí, to je v pořádku, celá věc ale skřípe, když se za ně formou hlavní mediální podpory staví Česká televize, kterou Xaver dlouhodobě kritizuje, kdy měl konflikt s pořadem Newsroom a kandiduje do jejího kontrolního orgánu proti kandidátům FITES. Tomu se říká chucpe,“ udeřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

11:20 Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

Poté co se v uplynulých týdnech prohnaly přírodní živly Evropou, vystoupil na sociálních sítích Tomá…