Za Chaloupkovu Republiku chce do Bruselu levicový senátor i sportovci

03.04.2014 17:20

Za stranu Republika exposlance Věcí veřejných Otto Chaloupky budou v evropských volbách kandidovat i senátoři zvolení za ČSSD Miroslav Krejča a Pavel Lebeda. K lídrům patří rovněž bývalá olympionička Olga Křížová, která v roce 1984 na olympiádě v Sarajevu získala ještě pod jménem Charvátová bronz ve sjezdovém lyžování. Kandidáti se dnes představili novinářům.

Za Chaloupkovu Republiku chce do Bruselu levicový senátor i sportovci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Strana Republika

Chaloupkova strana se označuje za konzervativně pravicovou. Chce prosazovat mimo jiné opatření proti sociální imigraci. Například povolení k dlouhodobému pobytu v ČR by mělo být podle Chaloupky uděleno pouze v případě, pokud žadatel předloží pracovní smlouvu na nejméně tři roky.

Pokud mne nevyloučí, zůstanu, říká senátor

„Strana by chtěla v rámci unie prosazovat jednotné kontrolní mechanismy, které by zajistily srovnatelnou kvalitu a složení potravinářských výrobků ve všech členských zemí EU. Zasazovat se chce také o zákaz dovozu odpadu z ciziny. Za odpad považují i nekvalitní a zdraví škodlivé výrobky, tedy 'šunty', které přicházejí zejména z Asie," uvedla mluvčí a další kandidátka strany Eva Jurinová.

Krejča, který je předsedou senátního výboru pro záležitosti EU, apeloval mimo jiné na lepší využívání evropských dotací. Uvedl, že jako nestraník zůstává členem senátorského Klubu pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí. „Své kolegy jsem seznámil s touto skutečností (kandidaturou za Republiku) a nezaznamenal jsem žádnou negativní reakci," řekl. Pokud se nestane europoslancem, bude za Republiku obhajovat na podzim senátorský mandát.

Lebeda, který je doyenem horní komory a místopředsedou senátního zahraničního výboru, je členem klubu ČSSD. Na jeho postoj ke své kandidatuře teprve čeká. „Pokud mne nevyloučí, zůstanu (v klubu). Nevím, jak se k tomu postaví," řekl. K důvodům kandidatury za Republiku uvedl mimo jiné shodu v názorech na migrační politiku, které zastává i jako člen klubu ČSSD. Ani on nevyloučil, že by se na podzim pokusil o znovuzvolení senátorem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

13:46 Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

Zpěvák Jaroslav Hutka, který v předvolební kampani pomáhal Pirátům, nyní nešetří kritikou na nově vz…