Za náš neúspěch může neústavní klauzule, stěžují si zelení. Podle ČSSD si za něj můžou sami

06.06.2014 21:45

Zelení a Piráti napadli výsledek eurovoleb u Nejvyššího správního soudu. V pořadu DV.TV odstupující předseda zelených Ondřej Liška vysvětloval, že pětiprocentní klauzuli považuje za neústavní.

Za náš neúspěch může neústavní klauzule, stěžují si zelení. Podle ČSSD si za něj můžou sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

„My napadáme pětiprocentní klauzuli, kterou považujeme za neústavní, neboť představuje nepřiměřený zásah do rovného volebního práva. Chceme, aby ji soud zrušil. Já si myslím, že poškozuje menší strany. Ale neděláme to kvůli sobě. Děláme to pro to, abychom přinejmenším do budoucna zabránili tomu, aby voliči byli svou volbou diskriminováni,“ obhajuje Liška stranickou stížnost.

Klauzule není neústavní

Jeroným Tejc z ČSSD s Liškou nesouhlasí. Podle něho nikoho nediskriminuje a za volební neúspěch nemůže klauzule, ale neschopnost přesvědčit dost lidí. „Zelení nepřišli o mandát kvůli klauzuli, ale kvůli tomu, že nedokázali přesvědčit dostatečný počet voličů. Kdyby se jim to podařilo, mandát získají,“ oponoval Tejc.

Sociální demokraté si myslí, že pětiprocentní hranice smysl má. „Ale dovedu si představit, že o tom budeme vést debatu. Ale nemyslím si, že by to měla být debata o ústavnosti, nebo neústavnosti. Je to prostě politické rozhodnutí. Já v tuto chvíli nevidím jediný důvod pro to, abychom snižovali tento práh, a myslím si, že ani kolegové ze sociální demokracie po tom nevolají. Ani voliči po tom nevolají, ti už si na současný model zvykli,“ dodal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…