Za náš neúspěch může neústavní klauzule, stěžují si zelení. Podle ČSSD si za něj můžou sami

06.06.2014 21:45

Zelení a Piráti napadli výsledek eurovoleb u Nejvyššího správního soudu. V pořadu DV.TV odstupující předseda zelených Ondřej Liška vysvětloval, že pětiprocentní klauzuli považuje za neústavní.

Za náš neúspěch může neústavní klauzule, stěžují si zelení. Podle ČSSD si za něj můžou sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

„My napadáme pětiprocentní klauzuli, kterou považujeme za neústavní, neboť představuje nepřiměřený zásah do rovného volebního práva. Chceme, aby ji soud zrušil. Já si myslím, že poškozuje menší strany. Ale neděláme to kvůli sobě. Děláme to pro to, abychom přinejmenším do budoucna zabránili tomu, aby voliči byli svou volbou diskriminováni,“ obhajuje Liška stranickou stížnost.

Klauzule není neústavní

Jeroným Tejc z ČSSD s Liškou nesouhlasí. Podle něho nikoho nediskriminuje a za volební neúspěch nemůže klauzule, ale neschopnost přesvědčit dost lidí. „Zelení nepřišli o mandát kvůli klauzuli, ale kvůli tomu, že nedokázali přesvědčit dostatečný počet voličů. Kdyby se jim to podařilo, mandát získají,“ oponoval Tejc.

Sociální demokraté si myslí, že pětiprocentní hranice smysl má. „Ale dovedu si představit, že o tom budeme vést debatu. Ale nemyslím si, že by to měla být debata o ústavnosti, nebo neústavnosti. Je to prostě politické rozhodnutí. Já v tuto chvíli nevidím jediný důvod pro to, abychom snižovali tento práh, a myslím si, že ani kolegové ze sociální demokracie po tom nevolají. Ani voliči po tom nevolají, ti už si na současný model zvykli,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: lze

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Uhelná elektrárna“ Niedermayer nám zatápí. Měl by také ekologicky ukončit činnost. Pravicový komentátor se baví

16:35 „Uhelná elektrárna“ Niedermayer nám zatápí. Měl by také ekologicky ukončit činnost. Pravicový komentátor se baví

Pravicový komentátor Jan Paluska se vysmívá europoslanci Luďku Niedermayerovi (TOP 09), který na své…