Za samosprávu státních zástupců dávám hlavu na špalek, prohlásil Pospíšil

29.01.2012 15:35 | Zprávy
autor: pal

Místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se shodnou na tom, že česká justice by měla získat samosprávu. Neshodnou se však, jak a kdy. Ministerstvo spravedlnosti přitom připravilo zákon, který by měl garantovat určitou nezávislost státním zástupcům. A za ten hodlá Jiří Pospíšil položit hlavu na špalek.

Za samosprávu státních zástupců dávám hlavu na špalek, prohlásil Pospíšil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil měl například v blízké době jmenovat pražského Vrchního zástupce

Jednou ze součástí připravované justiční struktury je i navrhovaný Protikorupční útvar státního zastupitelství. Ten počítá s 25 zaměstnanci, kteří budou vybráni nejvyšším státním zástupcem. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila však nedojde k navýšení zaměstnanců ze státního zastupitelství.

David Ondráčka z Transparency International přitom návrh ministerstva chválí. Líbí se mu i skutečnost, že do státního zastupitelství budou mít přístup noví lidé, kteří vnesou do zastupitelství nový způsob práce.

V současné době přitom justice čelí dalším kauzám. Ministr spravedlnosti svlékl z taláru dva litoměřické soudce Josefa Knotka a Ladislava Jelínka, které by měla stíhat policie. Soudci čelí obvinění z braní úplatků a hrozí jim až 8 let vězení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …