Začalo jednání Bezpečnostní rady státu kvůli změnám v policii

14.06.2016 19:28

Kvůli sporům o reorganizaci policie se mimořádně sešla Bezpečnostní rada státu. Plánované změny by na jednání, které začalo v 19:00 na Úřadu vlády, měl představit policejní prezident Tomáš Tuhý. Pozvání dostali vedle stálých členů Tuhý s náměstkem, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a její olomoucký kolega Ivo Ištvan.

Začalo jednání Bezpečnostní rady státu kvůli změnám v policii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ
reklama

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO), který se staví proti změnám, podmínil původně svou účast tím, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pozve také Pelikána a odstupujícího šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Nakonec však Babiš dorazí, i když Šlachta pozvánku nedostal. Při příchodu na jednání nechtěli Zeman ani Bradáčová novinářům nic říct. „Bezpečnostní rada státu je v utajovaném režimu, já to nebudu komentovat,“ uvedl státní zástupce Zeman. Ištvan pouze řekl, že očekává konstruktivní diskusi.

Ve středu ráno se kvůli změnám v policii mají sejít špičky koaličních stran na dohodovacím jednání podle koaliční smlouvy. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že reorganizaci potvrdí po schůzce BRS, Babiš však doufá, že tak neučiní před středeční schůzkou. Považoval by to za „flagrantní porušení koaliční smlouvy“ a požadoval by Chovancovu demisi.

Chovanec podporuje záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. Babiš plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Šlachtu. Ten v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …