Začíná druhé kolo. ODS chce uhájit Vystrčila

09.10.2020 16:30

Na mnoha místech České republiky se opět otevřely volební místnosti, v nichž během pátku a soboty Češi rozhodnou o výsledcích druhého kola senátních voleb. Pro některé strany budou tyto senátní volby zcela rozhodující. Zejména pro ČSSD, které jde o samotné uchování senátního klubu, ale i pro ODS. Mohlo by se totiž stát, že senátní většinu zaujme hnutí STAN, což by mohlo otřást pozicí předsedy Senátu Miloše Vystrčila.

Začíná druhé kolo. ODS chce uhájit Vystrčila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 41695 lidí
Voliči rozhodnou o 26 senátorských postech, přičemž se určí, zda budou mít nejpočetnější senátorský klub Starostové, nebo ODS. Ty měly oba před senátními volbami 19 členů.

„Vyjednávání o nejvyšším postu v Senátu necháváme zcela na našem senátorském klubu, já jsem dopředu říkal, že bych byl moc rád, kdyby ty demokratické senátní kluby prostě přišly s konsensuální osobnosti,“ zmínil po prvním kole voleb předseda STAN Vít Rakušan.

Mezi potenciálními jmény na šéfa Senátu se skloňují například místopředseda horní komory Jiří Růžička nebo bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Podstatně horší situaci, než může potkat ODS tím, že nezíská křeslo předsedy Senátu, však řeší sociální demokraté. Ti nemají jisté, zdali vůbec udrží svůj senátorský klub, který měl přitom před volbami 13 členů, a po volbách jí s jistotou zůstanou tři – Petr Vícha, Jaromír Strnad a Jan Žaloudík. K existenci a k nároku na finanční příspěvek od státu je ovšem třeba členů aspoň pět.

V klubu ČSSD je stále Miroslav Antl, který mandát na Rychnovsku obhajuje za své hnutí Za občany. Frakci ČSSD by mohl posílit znojemský starosta Jan Grois (ČSSD), který kandiduje za hnutí Starostové a osobnosti pro Moravu (dříve Sdružení nestraníků).

Šanci na obhajobu křesla pak mají na Pelhřimovsku, kde je senátorem bývalý předseda Senátu Milan Štěch. Horší to budou mít místopředseda ČSSD Michal Šmarda na Žďársku a Radek Sušil na Karvinsku; ti totiž postoupili z druhých míst.

Senátní volby se týkají 2,8 milionu voličů. V minulém týdnu byla volební účast 36,74 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…