Začíná vojenské cvičení Ample Strike 2014

03.09.2014 6:30

Příletem letounů na základnu v Náměšti nad Oslavou dnes začne mezinárodní armádní cvičení Ample Strike 2014. Kromě českých vojáků se ho zúčastní příslušníci armád 11 členských států NATO. Cílem cvičení je sladit výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří určují pozemní cíle pro letectvo, s posádkami letadel a vrtulníků. Cvičení bude největším společným výcvikem aliančních jednotek na českém území.

Začíná vojenské cvičení Ample Strike 2014
Foto: Hans Štembera
Popisek: Piloti jdou ke stroji
reklama

Letouny budou startovat ze základny v Náměšti nad Oslavou a z letišť v Praze-Kbelích a Čáslavi v době od 8. do 12. září.

Cvičení potrvá do 15. září. Uskuteční se na základnách v Náměšti nad Oslavou a Čáslavi, ve vojenských újezdech Boletice a Libavá a v posádce Bechyně. Podle řídícího cvičení Miroslava Svobody se ho zúčastní 1340 vojáků, z toho kolem 300 zahraničních, 28 letounů a přibližně 50 kusů pozemní techniky. Kromě gripenů a ruských vrtulníků řady Mi budou do cvičení zařazeny také stíhačky F-16 a bojové vrtulníky Apache.

Námět cvičení podle velitele vzdušných sil Armády ČR Libora Štefánika v podstatě kopíruje scénář loňského cvičení Ramstein Rover. Příprava domácích a zahraničních pilotů a leteckých návodčích pro podporu pozemních jednotek není podle Štefánika reakcí na události na Ukrajině, cvičení se plánovalo deset měsíců. Navazuje na tematicky podobná mezinárodní cvičení Flying Rhino a Ramstein Rover, která se v České republice konala v předchozích letech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Kašlou na to! Kubek po Moravcovi v ČT ještě přitvrdil

20:10 Covid: Kašlou na to! Kubek po Moravcovi v ČT ještě přitvrdil

V Událostech na České televizi se řešil covid. Připomněl se Andrej Babiš s jeho apelačním facebookov…