Žádná milost není správná, zastal se Jakl prezidenta

16.02.2012 17:51

Žádná prezidentská milost není správná. Všechny se rozdávají zločincům a lumpům, lidem, kteří něco spáchali. Kdyby prý byl Ladislav Jakl, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky, sám prezidentem, své milosti by nezdůvodňoval stejně tak, jako to nedělal ani Václav Havel. Zdůvodnění je totiž vždy dvousečné.

Žádná milost není správná, zastal se Jakl prezidenta
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Ladislav Jakl
reklama

"Kritizovat prezidentské milosti lze jakkoli," řekl Jakl ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu. "Někdo by zásadně nedával milost cizincům, pachatelům násilných činů, recidivistům nebo by naopak snáze dával milost ženám, mladým lidem, lidem s rodinami. To je množství naprosto legitimních názorů. A vede to k tomu, že se někomu daný případ líbí a jinému ne."

Podle Jakla je důležité nejprve si uvědomit, co to milost vlastně je, než ji začneme kritizovat. "Milost, to není protéza soudů, není to součást justice. Pan prezident si klidně může hodit kostkou, komu ano a komu ne. Celý institut milosti je subjektivní. Milost přeci dostávají zločinci, usvědčení lumpové, lidé, co něco provedli – každá milost je v podstatě nespravedlivá." A není podle něj ani výrokem o míře viny.

Havel nezdůvodňoval, já bych taky nezdůvodňoval

Jakl se prezidenta Václava Klause zastával. Prý se v dobré vůli snaží vysvětlit své pohnutky, což by vůbec nemusel, a je za to pranýřován. "Předchozí prezident uděloval čtyřikrát tolik milostí a nedával žádná zdůvodnění, dokonce ani jména těch lidí a jejich zločiny," podotkl Jakl. "Čtyřikrát dokonce vyhlásil plošnou amnestii a nikdo se neptal, co za lidi tehdy propustili."

Prezident Klaus prý milosti konzultuje s nejbližšími spolupracovníky a své výstupy z jednotlivých polemik se snaží krátce vyjádřit zdůvodněním ke každému případu. Jakl, být prezidentem, by to nedělal. "Já bych to nezdůvodňoval vůbec," přiznal. "Pan prezident to v dobré vůli dělá a je tedy na každém, jak to bude vnímat, a to je vždy dvousečné."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?

22:43 Češi cítí příchod zlých časů. Už se syslí, zastaví se ekonomika úplně?

Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček přinesl komentář k současné situaci, kdy lidé i firmy se bojí krize …