Žádná "vláda odborníků", jsou to úředníci. Klausův institut vypeskoval Zemana

25.06.2013 17:19

Institut Václava Klause kritizuje termín "vláda odborníků", který prezident Miloš Zeman užívá v souvislosti s kabinetem dnes jmenovaného premiéra Jiřího Rusnoka. Podle institutu termín jen zakrývá úřednickou podstatu kabinetu. Institut zdůrazňuje, že správa věcí veřejných může fungovat jen na základě mandátu od voličů.

Žádná "vláda odborníků", jsou to úředníci. Klausův institut vypeskoval Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Partie byl bývalý prezident Václav Klaus
reklama

Institut bývalého prezidenta konstatuje, že Zeman nazývá vládou odborníků kabinet standardně označovaný za úřednickou vládu. "Taková vláda má zemi po limitovanou dobu administrativně spravovat a nemá se pouštět do ambiciózních reforem," uvedl institut v tiskovém prohlášení.

"Zemanův novotvar má znít uším veřejnosti lépe, asi jako zní lépe označení expert než byrokrat. Obsahuje však v sobě nebezpečný prvek. Utvrzuje ve veřejnosti nebezpečný omyl, že politika je špinavá věc a vládnout by měli, pokud možno, nadstraničtí 'odborníci' nezatížení žádnou ideologií," uvedl institut. "Žádní takoví odborníci ovšem neexistují. Politika a správa věcí veřejných bez ideového zakotvení nemůže fungovat, protože nemá pověření od občanů. Tím pověřením může být jen politický mandát, vzešlý z voleb," uvedl.

Podle institutu je politika legitimní soutěž různých zájmů. "Myslet si, že ji lze nahradit jakýmsi konkurzem na odborníky, znamená chtít ukrást veřejné rozhodování z rukou veřejnosti," uvádí institut. Konstatuje také, že politiku v bývalém Československu v minulosti zrušil komunistický režim a nahradil ji nomenklaturním výběrem kádrů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…