Žádné kecy o Ondráčkovi, my chceme schvalovat zákony. Proto ANO odmítlo návrh opozice

29.05.2019 18:08

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček vyrazil do Doněcku. Nechal se tam od ukrajinských separatistů přivítat českou hymnou a užil si cestu po červeném koberci. Pravicová opozice chtěla počínání Ondráčka řešit na půdě Sněmovny, ale koalice ANO a ČSSD s komunisty v zádech smetla požadavek opozice ze stolu. Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek vysvětlil, proč.

Žádné kecy o Ondráčkovi, my chceme schvalovat zákony. Proto ANO odmítlo návrh opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Ondráček
reklama

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, kterému pravicoví poslanci občas říkají „mlátička“, čímž odkazují na skutečnost, že v roce 1989 neváhal použít násilí proti lidem toužícím po svobodě, byl ve Sněmovně znovu na tapetě. Tentokrát kvůli své cestě na ukrajinský Donbas, který ovládají proruští separatisté.

Česká republika ctí celistvost ukrajinského území a právě proto chtěli pravicoví poslanci řešit otázku, proč Ondráček na Donbas odjel a nechal se tam přijmout za zvuků české hymny a s rozvinutým červeným kobercem. Ukrajinští separatisté Ondráčkovu cestu popisují jako důležitou návštěvu představitele České republiky.

Sám Ondráček po návratu domů prohlásil, že šlo o soukromý výlet, z něhož se nehodlá zpovídat, a vládní poslanci ANO a ČSSD s podporou komunistů odmítli Ondráčkovu cestu dále řešit. „Naši poslanci chtějí projednávat zákony,“ zdůvodnil to Aktuálně.cz předseda klubu ANO Faltýnek.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) nad rozhodnutím svých stranických a vládních kolegů kroutil hlavou. „Netěší mě to a kolegy nechápu, tedy asi s výjimkou pana Foldyny, se kterým se názorově rozcházíme,“ řekl už včera Petříček serveru Novinky.cz.

Předseda ČSSD Jan Hamáček dodal, že stačilo usnesení zahraničního výboru Sněmovny, který jasně řekl, že šlo o soukromou cestu komunistického poslance.

Miroslav Kalousek (TOP 09) to však viděl jinak. „My jsme stále přesvědčení, že bylo povinností Sněmovny, aby se distancovala od cesty svého vlastního člena, protože jakkoliv pan poslanec Ondráček tvrdí, že se jedná o soukromou cestu, tak on tam přijímal pocty příslušící oficiální státní návštěvě,“ připomněl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …