Žádné sestavování vlády, jenom hra tandemu Zeman- Babiš. Langšádlová odhalila divákům ČT její faleš, přidal se i Kupka z ODS

11.12.2017 23:18

Dnešní Události, komentáře na ČT24 se nesly v duchu živé debaty nad průběhem sestavování menšinové vlády Andreje Babiše. Prezident Zeman totiž dnes dokončil kolo rozhovorů s novými kandidáty na ministry. Debatovali Patrik Nacher (nestraník za ANO), Helena Langšádlová (TOP09) a Martin Kupka (ODS).

Žádné sestavování vlády, jenom hra tandemu Zeman- Babiš. Langšádlová odhalila divákům ČT její faleš, přidal se i Kupka z ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová

Často skloňovaný výraz na adresu kabinetu Andreje Babiše – „zimní vláda“. „Jestli to bude zimní vláda, já tady spekulovat nebudu,“ řekl Patrik Nacher. „Jedná se o poctivý pokus o to, situaci vyřešit,“ uvedl poslanec k průběhu sestavování menšinové vlády a připomněl, že ODS a ostatní strany odmítly s hnutím ANO vyjednávat.

Na to reagoval místopředseda ODS Martin Kupka. Podle něj jiné východisko ani neexistovalo, zdůraznil programové priority, které ODS avizovala před volbami, a které se vzhledem k ANO vzájemně vylučují.  „Poctivou snahu nevidím,“ pokračova v hodnocení Kupka a podivoval se nad tím, že se vlastně ještě nikdo nedozvěděl, jaký bude vládní program. „Všechno ukazuje na záměr vytvořit menšinovou vládu,“ míní místopředseda ODS.

Na to reagoval Nacher s citací prohlášení, ve kterých ODS jasně odmítla s hnutím ANO jednat. „ODS nás odmítla, mě to mrzí,“ zopakoval a připomněl, že nyní se musí najít jiné řešení. Od počátku byl konzistentní v sympatiích pro koalici pravicových stran. 

Zástupkyně TOP 09 považuje tandem Zeman–Babiš za marketingový nástroj, který se prolíná s prezidentskou kampaní. „My jsme svědky hry na sestavování vlády,“ řekla Langšádlová. „To, co sledujeme, není o vládě, ale o tom, vytvořit maximální prostor, aby vyhrál Miloš Zeman,“ pokračovala a zdůraznila, že pointa je jasná. Pokud občané chtějí druhé kolo vyjednávání o vládě opět dát do rukou Andreje Babiše, musít volit Zemana. Podle jejích slov se jí nechce věřit, že by Andrej Babiš byl tak nekompetentní vyjednavač, že by nemohl sestavit vládu standardním způsobem. „Budeme konstruktivní opozicí,“ zdůraznila zároveň pro případ, že dojde v návrzích ke shodě s jejich programovými tezemi. 

Mgr. Helena Langšádlová

  • TOP 09
  • ministryně pro vědu a výzkum a inovace

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady vládnou Piráti. Průs*r v Praze, na který nebylo příliš vidět

6:18 Tady vládnou Piráti. Průs*r v Praze, na který nebylo příliš vidět

Největší ‚projekt‘ Prahy 11 je Areál ledových sportů (ALS). A leccos nasvědčuje tomu, že radnice si …