Žadný Masaryk, ale kolaborant Moravec. Byli jsme u toho, když se kníže v kuloárech sněmu rozpovídal o Zemanovi

28. 11. 2015 14:59

REPORTÁŽ K přepřahání v čele TOP 09 dojde o tomto víkendu na sněmu strany v hotelu Don Giovanni v Praze. V čele strany vystřídá odcházejícího Karla Schwarzenberga současný první místopředseda a zakladatel strany Miroslav Kalousek, jediný kandidát na předsedu. Volba vedení se má uskutečnit v neděli dopoledne.

Žadný Masaryk, ale kolaborant Moravec. Byli jsme u toho, když se kníže v kuloárech sněmu rozpovídal o Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Fotogalerie: - Celostátní sněm TOP 09

4.celostátní sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg odst...
Miroslav Kalousek
4.celostátní sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg odst...
4.celostátní sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg odst...
Babišovy koblihy?
4.celostátní sněm TOP 09. Karel Schwarzenberg odst...

Anketa

Přejete si, aby Martin Konvička šel do basy?

4%
96%
hlasovalo: 18149 lidí

Je pravděpodobné, že do vedení strany se dostane i více žen. Na prvního místopředsedu kandiduje Marek Ženíšek, který zatím nemá protikandidáta, ale o další čtyři místopředsednická křesla bude bojovat zatím osm kandidátů, mezi nimi i poslankyně Helena Langšádlová, Jitka Chalánková a Markéta Adamová. Větší počet žen ve vedení podporují odcházející i budoucí předseda strany. O post místopředsedy se uchází ještě místopředseda a exministr zdravotnictví Leoš Heger, šéf ústecké TOP 09 Tomáš Tesař a poslanec Václav Horáček.

Odcházející šéf strany Karel Schwarzenberg poděkoval nejen svým straníkům za spolupráci a loajalitu, ale také mnoha mladým lidem, kteří vyrazili z České republiky do Srbska, Chorvatska, Slovinska, Maďarska a pracují v uprchlických táborech dobrovolně, bez odměn, jen aby mohli pomáhat.

„Ti zachraňují čest našeho státu, která je poněkud některými výroky u nás pokálena,“ prohlásil Karel Schwarzenberg. Za největší politickou výzvu totiž považuje uprchlickou krizi a věří, že se TOP 09 nenechá strhnout k populistickým gestům a bude dál hájit uprchlíky.

„Naše strana je žádaná, v kritických dobách chtějí voliči stranu, která má jasný profil a neklátí se jako třtina ve větru,“ je přesvědčen odcházející předseda.

Odcházející předseda: Prezident Miloš Zeman štve proti uprchlíkům

„Spousta lidí káže strach a nenávist, nebojme se a mějme rádi lidi. To je jediný recept pro naši stranu,“ řekl Schwarzenberg delegátům. „Uvědomme si, že každý z nás může být uprchlíkem, mnozí z našich krajanů, i já nějaký čas jsem byl sám uprchlík, každý se do té pozice může dostat,“ uvedl.

To podle něj neznamená, že bychom měli ztratit opatrnost a nedbali o naši bezpečnost. Ale ti, kteří prchají, prchají před těmi vrahy, před Islámským státem. „Že tam či onde může být také agent, z našich dějin víme, kde všude může být agent v naší společnosti,“ připomněl. Nemůžeme se tudíž podle něj divit, když mezi sty tisíci uprchlíky je tam či onde také agent, ale většina imigrantů prchá ve strachu o svůj život, o své rodiny.

V kuloárech pak Karel Schwarzenberg sdělil, že se mu nelíbí, jak prezident Miloš Zeman štve lidi proti uprchlíkům a snaží se vsugerovat, že mezi utečenci jsou džihádisté. „Jsem zhnusen, když se z obětí dělají vrazi. Pan prezident nepokračuje v politice Tomáše Garrigue Masaryka, ale spolupracuje s lidmi, kteří pokračují v práci kolaboranta Emanuela Moravce,“ poukázal na podobnost některých lidí s neslavnou postavou českých dějin, protektorátním ministrem školství a osvěty, který je znám jako přisluhovač nacistů.

Odcházející předseda sklidil za své vystoupení dlouhé ovace všech delegátů ve stoje. Ukončil je výzvou: „To bylo hezké, teď se seřaďte za Mirkem Kalouskem.“

Se starosty bez Starostů

TOP 09 se bude muset obejít nejen bez Karla Schwarzenberga, který ustupuje do pozadí, ale i bez Starostů a nezávislých. Znovu to naznačilo i vystoupení úřadujícího předsedy hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka.

Ten ve svém projevu potvrdil, že do krajských voleb půjdou obě uskupení zvlášť, ale to podle něj ještě neznamená, že budou soupeři. Proto doufá, že jsou plané zvěsti, že se v TOP 09 připravují na to, že do krajských voleb půjdou jen s pozměněnou značkou TOP 09 s podporou starostů – s malým „s“.

Uvedl, že TOP 09 je silnou značkou, takže nemá zapotřebí takto mást voliče. Strana TOP 09 se však této značky nehodlá vzdát, proto před půl rokem, kdy se začaly objevovat mraky na spolupráci se Starosty a nezávislými, byl založen Klub starostů TOP 09.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …