Záhada, o které se raději moc nemluví. Týká se CIA, Islámského státu a miliard z prodeje ropy

20.11.2015 13:29

Šéfredaktor alternativního internetového serveru ZeroHedge se podivuje tomu, proč se odhodlala západní koalice až po roce začít Islámskému státu „znepříjemňovat“ prodej jím vytěžené ropy. Západní mocnosti dokonce obviňuje z toho, že moc dobře ví, kdo prodej ropy zprostředkovává a kdo je koncovým zákazníkem.

Záhada, o které se raději moc nemluví. Týká se CIA, Islámského státu a miliard z prodeje ropy
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Abu Mosa, mluvčí Islámského státu

Podle nezávislé irácké neziskové organizace Ústav pro energetiku řídí Islámský stát produkci 30 000 barelů ropy denně v Iráku a dalších 50 000 barelů v Sýrii. Ropu poté prodává na černém trhu za zvýhodněnou cenu čtyřiceti dolarů za barel, což je více než dvakrát méně než je standardní cena. Denně tak na tom ISIS vydělává 3,4 milionů dolarů. Díky téměř jednomu stu milionů dolarů měsíčně tak mohou islámští radikálové financovat své teroristické útoky a neustále lákat nové dobrovolníky z celého světa. Poukazuje na to, že pokud chtějí být Spojené státy a jejich spojenci v boji proti islámským teroristům úspěšní, musím jim zabránit v prodeji této ropy.

„Informace o financování ISIS nejsou nijak zvlášť překvapující. O to víc je však překvapivé, že trvalo spojencům více než rok, než se na tuto věc začaly zaměřovat. V aktuálním textu publikovaném agenturou Bloomberg se píše, že i po více než roce leteckých úderů proti cílům islamistů jsou jejich finanční zdroje stále stejné. Analytik Benjamin Bahney radí, že je třeba jít po ropě. Bloomberg nicméně správně poznamenává, že i bez ropy má Islámský stát dostatečné prostředky na to, aby vzdoroval ještě několik dalších let. Získává peníze také z prodeje sexuálních otrokyň, z výkupného a má dostatek zemědělské půdy,“ uvádí šéfredaktor.  

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Přesto považuje za zřejmé, že ropa tvoří hlavní zdroj příjmů Islámského státu. „Celý dodavatelský řetězec mají velmi dobře zorganizovaný. Ropa se však nejvíce prodává v surové formě, protože islamisté udržují v chodu jen několik rafinérií. Rafinaci tak ve větší míře provádí místní obyvatelé pomocí jednoduchých domácích zařízení, jež jsou rozesety po celé poušti,“ cituje Durden experta na Irák Michaela Knightse. Ve výše zmíněném článku také Bloomberg uvádí, že Pentagon se na tyto cíle nezaměřoval, protože se chtěl vyhnout civilním obětem. „Své rozhodnutí USA změnily před čtyřmi dny, kdy americké bombardéry ve spolupráci s bitevními křižníky zničily 116 kamiónů vezoucích ropu,“ píše se v ZeroHedge.

„Více než rok trvající starosti Pentagonu o civilní oběti však zmizely ve chvíli, kdy si Obamova administrativa uvědomila, že dosavadní strategie boje selhala a ISIS je silnější než kdy jindy, uvažuje Durden a poukazuje na nutnost zjistit, kdo jsou prostředníci mezi Islámským státem a koncovými zákazníky kupujícími ropu. „Neznáme přesně jejich jména, ale jsou to nadnárodní energetické společnosti, které porušovaly zákony proti financování terorismu. Jasné jsou nyní tři věci. Ať už je to ale kdokoli, tak díky těmto obchodům vydělává obrovské peníze a zároveň nechává vydělat také ISIS. Za druhé je zřejmé, že onoho zprostředkovatele ropy ISIS dobře znají CIA, Pentagon a tedy i americká vláda,“ tvrdí dále autor.

Za třetí jistotu potom Durden považuje, že ačkoliv Spojené státy, Rusko i Francie teatrálně a na efekt bombardují syrskou poušť, aniž by přesně znaly své cíle, financování Islámského státu pokračuje stále dál. „Zejména proto, že tu ropu stále někdo nakupuje. Je skutečně nejvyšší čas, aby se někdo nahlas a otevřeně zeptal, kdo je prostředníkem a finálním příjemcem této ropy a proč se tak děje s tichým souhlasem západních spojenců. Proč vlády západních zemí dovolí, aby byl Islámský stát touto cestou stále financován?“ táže se nakonec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…