Zakažte i líbání, víte kolik miliard mikrobů přenáší, řádil Jandák v debatě o kouření. Dostal radu, jak líbat zdravě

08.12.2015 18:58

O vtipný moment se dnes ve Sněmovně postaral poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD). Poslancům totiž během diskuse o protikuřácké normě řekl, že je mu divné, co ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poslancům předložil ke schvalování. „Jak to, že v tom zákoně není zákaz spotřeby tlustého masa? Další věc, která ohrožuje tento národ, jsou polibky,“ vtipkoval k tomu Jandák a žádal „opatření proti přenosu miliard mikrobů během líbání“. Na jeho hereckou vsuvku pak rád odvětil exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Zakažte i líbání, víte kolik miliard mikrobů přenáší, řádil Jandák v debatě o kouření. Dostal radu, jak líbat zdravě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítězslav Jandák a Jaroslav Foldyna

„Já budu hlasovat proti tomuto zákonu. Co jste to, pane překladateli Němečku, předložil? Vy jste nám tady řekl, jak chcete, aby občané této republiky byli zdraví a napálíte přitom jenom kuřáky, což je 34 procent lidí. Jak to, že v tom zákoně není zákaz spotřeby tlustého masa? Kolik lidí umírá na obezitu?“ zmiňoval zcela vážně dnes během projednávání protikuřácké normy ve Sněmovně poslanec Vítězslav Jandák.

„Nesmějte se, to jsou fakta! Další věc, která ohrožuje tento národ – a je to přitom velmi nebezpečné – jsou například polibky,“ vypočítával dále do sněmovního mikrofonu Jandák. „Kolik miliard mikrobů se přenese při tomto krátkém, či dlouhém styku? Co jste proti tomu udělali? Nic! Dal bych tam i opatření mít styk jednou za tři roky a to jenom z důvodů početí dítěte. Obrovské riziko je to!“ sděloval dále smějícím se poslancům Jandák a při tom si on sám zachoval vážnou tvář. Vyjmenoval při tom všem také riziko přenosu HIV.

„Teď ale vážně! Toto, co spouštíte, je totiž začátek konce, který by mohl vyznít i tak, že ‚my ty lidi uzdravíme, i kdybychom je měli zabít‘. To je ten váš zákon,“ dodal.

Před ním totiž poslanec ČSSD ze zdravotního výboru Jaroslav Krákora a také komunistka Soňa Marková uváděli, kolik že ročně na následky kouření zemře lidí. Podle Krákory je to ročně 18 tisíc lidí. Podle kvalifikovaných odhadů odborníků prý kouření způsobuje devět z deseti případů rakoviny plic, šestkrát častěji rakovinu hlavy a krční oblasti, čtyřikrát častěji rakovinu slinivky břišní a až čtrnáctkrát častěji chronickou obstrukční plicní nemoc – astma bronchiale a až desetkrát častěji kardiovaskulární onemocnění, například infarkt myokardu, centrální mozkové příhody a podobně, varoval Krákora.

... úplně mimo

„Bylo to sice zábavné vystoupení, ale úplně mimo,“ źhodnotil Jandákovou hereckou etudu poslanec František Vácha (TOP 09) s tím, že jde poslancům především o to normou chránit nekuřáky. Podle nej je ale líbání „přirozená imunizace".

Korunu všemu poté nasadil někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ten nejprve Jandáka poučil o tom, že se při polibku přenáší „pouze“ deset tisíc mikrobů a ne tedy miliardy. „Musíte líbat tak, abyste alespoň polovinu z těch deseti tisíc mikrobů zamačkal!“ poradil Heger Jandákovi. Poslanci se i této vsuvce s chutí zasmáli.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek si zavtipkoval na účet ministra Němečka ještě jinak. Žádal, aby zákaz kouření v restauracích neplatil pro elektronické cigarety. Sám e-cigaretu totiž používá a tak může prý s klidem říci, že výpary, které z ní vychází, jsou neškodné.

„Chci se dopustit jedné experimentální demonstrace. Pane ministře zdravotnictví, až budu odcházet od mikrofonu, vdechnu vám jednu dávku ze své elektronické cigarety a vydechnu ji směrem k vašemu chřípí a vy nám pak poctivě řeknete, zda jste něco ucítil či nikoliv,“ varoval Němečka Kalousek a pak mu skutečně vdechl páru do obličeje.

Sněmovna dnes v prvním čtení totiž začala projednávat předlohu, která přinese úplný zákaz kouření v restauracích a barech. Obce by podle zákona také mohly zakázat kouření na venkovních veřejných akcích. Zákaz kouření by se mohl vztahovat i na elektronické cigarety, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček však připouští možnost kompromisu.

Vládní norma o zákazu kouření v restauracích by rovněž zakázala prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech. Uložila by restauratérům povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo, byť by to byla kohoutková voda. Provozovatelé podniků by rovněž nesli zodpovědnost za to, že nebudou mít uvnitř mladistvé pod vlivem alkoholu.

Už nyní je jisté, že předloha nebude účinná od ledna příštího roku, jak se původně předpokládalo.

Lékaři: Je to znak vyspělosti státu...

Aby byl „protikuřácký zákon“ přijat, vyzvala včera poslance otevřenou výzvou řada lékařů.

„Nekuřácké vnitřní, někde i vnější, veřejné prostory patří ke znakům vyspělosti státu. Česká republika je jednou z mála civilizovaných zemí, kde komplexní ochrana před vystavením tabákovému kouři ještě neexistuje,“ uvádějí v otevřeném dopise zaslaném ParlamentnímListům.cz předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková, prezidenti lékařské komory Milan Kubek a lékárnické komory Lubomír Chudoba, či profesor Vítězslav Kolek z České aliance proti chronickým respiračním onemocněním.

Úplný zákaz kouření v zařízeních společného stravování též doporučuje usnesení Evropského parlamentu ze dne 26. listopadu 2009 o nekuřáckém prostředí a doporučení Rady ze dne 30. listopadu 2009 o nekuřáckém prostředí.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …