Zákon o veřejných zakázkách bude mít nulový efekt, tvrdí nadační fond

04.11.2011 22:55

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský si dál stojí za svým zákonem o veřejných zakázkách. I když mu opoziční ČSSD tvrdí, že jeho návrh je příliš mírný, podle něj je naopak přísný. Jenže v tom s ním nesouhlasí ani Nadační fond proti korupci.

Zákon o veřejných zakázkách bude mít nulový efekt, tvrdí nadační fond
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský
Podle opozice je zákon o veřejných zakázkách z ministerstva pro místní rozvoj příliš mírný. Požadují, aby ten, kdo využívá veřejných prostředků, musel rozkrýt celou akcionářskou strukturu včetně subdodavatelů.

Ministr Kamil Jankovský s tím však nesouhlasí. Podle něj je návrh naopak přísný, on chce prý rozkrýt až na konec akcionářskou strukturu, ze subdodavatelů ale jen ty významné. „Cílem zákona je, aby zajistil otevřenější soutěž a dal prostor pro větší konkurenci," popisoval v Událostech, komentářích na ČT Jankovský.

Související: VV: Zákon ztíží manipulace kolem veřejných zakázek

Podle Nadačního fondu proti korupci je však tento zákon nedostatečný a jeho efekt bude téměř až nulový. „Aby firma rozkryla akcionáře nad deset procent, to bylo už teď," argumentovala členka fondu Hana Marvanová. Akcionáři budou někde na Kypru či v daňových rájích, tvrdila, ale nikdo se pak nedozví, o jaké konkrétní lidi jde. „Dozvíme se skořápku, nedozvíme se ale, jaké fyzické osoby za tím stojí," odmítala návrh Jankovského.

Marvanová navíc dodala, že ministerstvo ve svém návrhu ani nezohlednilo doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Do návrhu bude chtít opozice dostat pozměňovací návrh, až půjde zpět do sněmovny. Uvedl to místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj z ČSSD Jiří Petrů.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

19:54 Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

Premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s pravidelnou nedělní zprávou „Čau lidi“ na svém facebookovém prof…