Zámecký pán Berwid-Buquoy se pustil do Zemana: Asi nikdy neviděl mapu. Ten člověk už by neměl vycházet bez opatrovníka

28.11.2015 17:39

Českoněmecký politolog a historik Jan Berwid-Buquoy se opřel do prezidenta Miloše Zemana. Podle něho u nás snad neexistuje skandál, ve kterém by Zeman neměl prsty. „Nejdříve napadal novináře. Lépe řečeno svobodu slova. Odpůrci komunismu mu rovněž nepřirostli k srdci. Celé měsíce útočil na již legendárního bojovníka proti komunismu Ferdinanda Peroutku, vytvářejíc z něho přívržence Adolfa Hitlera,“ napsal a vyděsil se, že by mohl být prezident na Albertově i příští rok.

Zámecký pán Berwid-Buquoy se pustil do Zemana: Asi nikdy neviděl mapu. Ten člověk už by neměl vycházet bez opatrovníka
Foto: Jan Berwid-Buquoy
Popisek: Jan Berwid-Buquoy

„Sotva tyto skandály jakž takž ustaly, jal se prezident na Pražském hradě vyznamenávat bývalé příslušníky KSČ, spolupracovníky StB a signatáře komunistické anticharty,“ napsal si do blogu prezident Českého Institutu Mezinárodního setkání a podotkl, jak někteří odborníci nazvali Zemanův nápad na opevnění Evropy dětinskou naivitou.

Podle Buquoye hlava našeho státu patrně nikdy neviděla mapu evropského kontinentu, protože vnější hranice schengenského prostoru tvoří moře a oceány. „Patrně si myslí, že by se dal problém vyřešit nasazením statisíců bitevních křižníků a ponorek od Atlantiku až po Černé moře, bezohledně potápějící primitivní gumové čluny s ubožáky prchajícími před válkou,“ napsal majitel barokního zámku Tábor-Měšice. Dodal, že podle něj si Zeman soustavně plete běžence s teroristy Islámského státu, i když ho na to premiér Sobotka již několikrát upozornil.

Prognostk slíbil sám sebe

Dále se zámecký pán vyjádřil i k prezidentově účasti na Albertově 17. listopadu. „Tak jako považuje Zeman svoji prezidentskou funkci za prodlouženou ruku vlastní domácnosti, tak si také přivlastnil studentský 17. listopad 1989 sám pro sebe. Aby se studenti na Albertov nedostali, nechal obklíčit prostor po zuby ozbrojenými policejními těžkooděnci,“ nebral si Buquoy vůči prezidentovi žádné servítky a označil to za protiústavní zákrok.

Dr.Dr. Jan N. A. Berwid-Buquoy

  • KDU-ČSL
  • Dr.Dr. Jan N.A. Berwid-Buquoy
  • mimo zastupitelskou funkci

Podle něj Zeman pojal onen pamětihodný den jako naprostou soukromou a rodinnou záležitost. „Postavil se na pódium a za sebou nechal instalovat obrovský plakát s nápisem Ať žije Zeman! a přístup ke shromážděným měl pouze ten, koho do prostoru vpustili po zuby ozbrojení policejní těžkooděnci a byl ochoten držet v ruce transparent s nápisem Ať žije Zeman!" napsal dále s tím, že skandál vyvrcholil tím, že se postavil vedle Martina Konvičky. „Co tím sledoval, nevím, ale přesto se ptám, co má tato celá morálně zvrácená akce společného se 17. listopadem 1989?“ zeptal a odpověděl si tím, že zde byl uspořádán sociálně-politický paskvil odporné pouliční arogance.

Celý text si můžete přečíst ZDE.

Buquoy pak nazval Zemanovo vystoupení ukradením pietního aktu. Podle něj tak prezident jednal kvůli své neoblíbenosti ve vědeckých, intelektuálních i studentských kruzích. „Neustále útočil na jakéhosi současného, neviditelného, imaginárního nepřítele a mimo obrovského nápisu za řečníkovými zády Ať žije Zeman!, nikdo nerozuměl, co vlastně má na mysli. Místo nějaké optimistické předpovědi do budoucnosti jim pak prognostik opět slíbil pouze sám sebe – tedy Zemana,“ napsal dále Buquoy, který má prý vážné obavy o prezidentovo duševní zdraví.

„Snad by bylo na příští rok účelné pro hlavu státu obstarat nějakého opatrovníka, bez jehož svolení by prezident nesměl opustit Pražský hrad. V opačném případě hrozí nebezpečí, že se 17. listopadu zase objeví na Albertově,“ zděsil se na závěr.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

18:28 „Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

Z PROFILŮ Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpovídala čtenářům serveru ParlamentníListy…