Zámecký pán Stropnický udeřil na média: Vzdalujete se lidem! Vraťte se mezi ně

29.08.2018 15:55

Někdejší předseda Zelených Matěj Stropnický se ještě jednou vrátil k 50. výročí počátku sovětské okupace Československa. Současná média si prý mohou vzít z konce 60. let jedno ponaučení. Současní novináři by prý konečně měli začít pracovat ve prospěch společnosti.

Zámecký pán Stropnický udeřil na média: Vzdalujete se lidem! Vraťte se mezi ně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický
reklama

Majitel zámku v Osečanech Matěj Stropnický se v Salonu deníku Práva ještě jednou vrátil k roku 1968. Média tehdy přinášela stále nová a nová společenská témata: obnova malého podnikání, demokratizace, konec vedoucí úlohy jedné strany v systému a tak dále. Naproti tomu současná média nechávají podle Stropnického stranou důležitá společenská témata a loví senzace jednotlivců.

„Média totiž dnes hájí status quo, ne snad aktuální politickou konstelaci, ale ten hluboký status quo tržně-liberální společnosti, kde základ je vždy správně a chyby, za které si mohou sami, dělají jednotlivci. Typická současná média vyrábějí souhlas, jak ukázali nejen Herman a Chomsky. A dělají to již příliš dlouho stejně,“ vyjádřil svůj názor Stropnický.   

Od 90. let 20. století novináři psali především ve prospěch kapitalismu, privatizace, Evropské unie a NATO. Publicisté obhajovali zdražování, deregulaci nájemného a v podstatě i tunelování podniků. Na počátku nového tisíciletí pak došlo k televizní krizi. Novináři v ní vyhráli a měli tak pocit, že demokracie opravdu funguje. Ale v ostatních lidech podle Stropnického dál narůstaly rozpaky z polistopadového vývoje. A tato propast mezi novináři a zbytkem společnosti se dodnes prohlubuje.

Novináři by se podle něj měli vrátit mezi lidi. Ptát se jich, jak se jim žije, co by se mohlo zlepšit a tyto vědomosti poté předat nahoru vládnoucím politikům. Dokud to neudělají, bude se propast mezi médii a společností dál prohlubovat.

„Už dlouho tak dochází k postupnému rozpojování zkušenosti s polistopadovým režimem u novinářů a jejich publika – ti první ho nadále vnímají jako legitimní, kdežto ve velké části společnosti roste pocit „ukradené demokracie“, kde člověka nikdo nezastupuje. Svědomí novinářů zůstává dodatečnou reflexí devadesátých let nepříliš dotčené, tím méně samozřejmě dochází k jakémukoli přehodnocování,“ napsal Stropnický.

Poté citoval z knihy dvojice mediálních odborníků Jaromíra Volka a Maríny Urbánikové Čeští novináři v komparativní perspektivě. Jeden z průzkumů v této knize ukázal podle bývalého předsedy Zelených jednu nebezpečnou věc. „Ze srovnání etických profesních hodnot českých novinářů a jejich německy píšících kolegů z Německa, Rakouska a Švýcarska vyplynulo, že s výrokem, který zní „Vyjadřuji názory jen tehdy, pokud mám pro svá tvrzení jasné důkazy a důvěryhodné zdroje“, souhlasí 91 % německy píšících žurnalistů, ale pouze 60 % českých. Podle tohoto výzkumu tedy dvě pětiny českých novinářů veřejnosti podsouvají své názory i tehdy, když pro ně nemají oporu ve faktech,“ uvedl Stropnický.

Cesta z krize ale pro média stále existuje. Alespoň podle Stropnického.

„Jedině bojem se současnou mocí, a to včetně moci svých vlastníků, mohou mainstreamová média získat opět legitimitu mluvit a psát o pravdě jako o ‚hlavním bitevním poli‘. Média v době pražského jara to dokázala,“ uzavřel bývalý předseda Zelených.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí

11:13 „Kašleme na Brusel, bereme Sputnik.“ A hůř: Věc, co EU neuslyší ráda. Tvrdě utrpí

Nejeden proevropský politik v Česku si nenechal ujít příležitost vyzvat vládu, aby děkovala Evropské…