Zaměstnanci ÚSTRu, lidé řekli svůj názor na váš ústav. Nic pěkného

9. 5. 2013 13:56

Společnost SANEP se vyptávala veřejnosti, jak se dívá na Ústav pro studium totalitních režimů. A protitotalitní výzkumák to od respondentů náležitě schytal. Většina lidí si myslí, že se jedná o politicky závislou instituci, která by nejlépe měla být zrušena.

Zaměstnanci ÚSTRu, lidé řekli svůj názor na váš ústav. Nic pěkného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Její výsledky zatím známé nejsou, ale proslýchá se, že lichotivé zrovna nebudou

Téměř polovina dotázaných označila ÚSTR za „zcela zbytečnou instituci“. Jako potřebnou ji vnímá pouhých 10,5 procenta. Na dotaz, zda ústav financovaný ročně sto padesáti miliony plní svou funkci, odpovědělo 14,3 procenta, že ano a 11,2 procenta, že spíše ano. Jednoznačně negativní stanovisko vyjádřilo 36,6 procenta.

Celý průzkum ZDE

Následně byli občané tázáni, zda souhlasí, aby byl ústav zrušen a totalitní režimy nadále zkoumala Akademie věd. Archiv bezpečnostních složek by pak měl být podřízen Národnímu archivu ČR. Pro takové řešení se vyslovilo 44,5 procenta dotázaných, dalších 23,3 procenta odpovědělo „spíše ano“. Jednoznačně proti se postavilo pouhých 9,2 procenta.

Na dotaz, jak se protitotalitní výzkumák zabývá bádáním o komunismu, odpovědělo 12,3 procenta, že rozhodně objektivně. Naopak jako rozhodně neobjektivní označilo bádání ÚSTRu 33,1 procenta. A dalších 24 procent se přidalo s názorem, že bádání bylo spíše neobjektivní.

Nejjednoznačněji se však veřejnost vyjádřila k dotazu, zda považuje ÚSTR za instituci nezávislou na politické reprezentaci. Plných 52,7 procenta si myslí, že se o nezávislou instituci v žádném případě nejedná. Dalších 20,6 procenta se k negativnímu stanovisku kloní mírněji. A jednoznačné ano odpovědělo pouhých 9,1 procenta.

To, co se kolem totalitního ústavu děje v posledních týdnech, je podle 29,3 procent důkazem, že se jedná o zpolitizovanou a zbytečnou instituci. Dalších 26,3 procenta za tím vidí politický boj a 10,1 procenta levicový puč. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skoro jsem se počural.“ Hledání migrantů u hranic s Německem: Zveřejněno VIDEO

7:06 „Skoro jsem se počural.“ Hledání migrantů u hranic s Německem: Zveřejněno VIDEO

Kristova noho a tohle má volební právo. Kluci se svezli vlakem! Sami a bez dozoru! Nejen těmito uště…