Zamlčují, zapírají. Komentátor Steigerwald je znechucen, co se děje kolem zprávy OLAFu

21.12.2017 22:27

Včera přišel do republiky výsledek vyšetřování dotačního problému od Evropského úřadu proti podvodům, OLAF. Vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo je tak uzavřeno. Premiér Andrej Babiš odmítl informaci komentovat. Za posledních čtyřiadvacet hodin se veřejnost o obsahu výsledku nedozvěděla nic, i když jde o nejdůležitější politickou informaci. Prezident Miloš Zeman dnes v TV Barrandov zveřejnění výsledku přislíbil, kdy to bude, ale neuvedl. „Nechápu, proč tuto informaci už nemá veřejnost k dispozici,“ rozčiluje se komentátor Reflexu Karel Steigerwald.

Zamlčují, zapírají. Komentátor Steigerwald je znechucen, co se děje kolem zprávy OLAFu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

„Jde o zásadní informaci politického charakteru. Chápu, že se jí velká část politické reprezentace bojí, protože si s ní v případě pro Babiše nepříznivého obsahu nebude vědět rady,“ vyjádřil se pro Reflex.cz Steigerwald.

Zamlčování a odkládání jsou podle jeho slov staré politické praktiky, které se neustále aplikují, když se to hodí. „Tuhle prekérní situaci si politický režim republiky vytvořil sám. Další odklady, zapírání a okolkování budou problém jen dál zvětšovat až do velikosti, která by mohla explodovat. Komu z Bruselu výsledky vyšetřování přišly do ruky, nechť okamžitě svolá tiskovou konferenci a seznámí s nimi veřejnost,“ vyzývá novinář.

Dál tak poznamenal, že politická sféra zapomíná, že je pouze jev od voličů odvozený, nikoliv voličům nadřízený. „Žádná okolnost zatajování zprávy OLAF nemůže ospravedlnit. Leda by výkonná moc pohrozila všem, kdo se ještě zeptají, že je dá do želez, protože zpráva OLAF je ve státním zájmu věc tajná a kdo by po ní slídil, či ji dokonce zveřejnil, bude špion a vlastizrádce,“ řekl.

Původní zroj ZDE.

Pokud by Evropský úřad proti podvodům OLAF na podezřelé dotaci přece jen nic závadného nenašel, neřešitelný problém by spadl republice z krku. „Čapí hnízdo není totiž svízel jen pro Babiše, nýbrž především pro republiku, mou i vaši vlast. Vždyť co by si počala s předsedou vlády – trestancem, jemuž věří prezident,“ řekl a kroutil hlavou nad tím, proč už orgány státu zkoumání OLAF nezveřejnily, pokud je Babiš čistý jak lilie. „Zveřejnit to bez odkladů je nejvyšší státní zájem. Bez odkladů znamená dnes večer,“ zdůraznil.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krajské volby: Neuspěje nikdo, říká Vladimír Špidla. Bude nezaměstnanost, budou problémy

11:00 Krajské volby: Neuspěje nikdo, říká Vladimír Špidla. Bude nezaměstnanost, budou problémy

S blížícími se krajskými a doplňujícími senátními volbami si redaktor Britských listů a mluvčí Český…