Zaorálek a Chovanec nehodlají odstoupit z funkcí v ČSSD

08.11.2013 16:15

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nevyslyší výzvu Michala Haška s Jeronýmem Tejcem a na funkci ve stranickém vedení nerezignuje. Zaorálek označil výzvu za falešnou. Je přesvědčen o tom, že ani oni sami nesložili funkce kvůli volebnímu výsledku sociální demokracie, ale kvůli obavám, že by je z nich odvolal nedělní ústřední výkonný výbor.

Zaorálek a Chovanec nehodlají odstoupit z funkcí v ČSSD
Foto: Ladislav Carda
Popisek: V Ostravě začal 37. sjezd ČSSD
reklama

Na výboru bude Zaorálek prosazovat, aby se nekonal mimořádný stranický sjezd. K odchodu z vedení ČSSD se nyní nechystá ani Chovanec. "Ohledně zodpovědnosti za výsledek voleb, k níž jsem se vždy hlásil, jsem připraven složit účty na mimořádném sjezdu naší strany," sdělil ČTK Chovanec.

Příprava na koncert, který nezačne?

Hašek a Tejc, kteří se po volbách účastnili utajované schůzky s prezidentem a postavili se proti předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, podle Zaorálka odstoupili kvůli výzvám řady členských organizací. Dlouhodobě podle něho organizovali spiknutí proti Sobotkovi, opakovaně veřejně lhali a zesměšnili ČSSD. "To bylo to selhání, na které musí přijít nějaká odpověď," řekl dnes ČTK Zaorálek. Pokud by důvodem jejich rezignace byl volební výsledek, mohli podle něho tento krok učinit dřív.

"Je samozřejmě absurdní, aby další členové vedení odstupovali a balili to. Vedení nemůže utéct od úkolu, který má, vést koaliční jednání," pokračoval Zaorálek. Strana by se podle něho měla přestat zabývat sama sebou a začít plnit to, co slíbila veřejnosti; proto by se neměl konat mimořádný sjezd. "Naše činnost nemůže být něčím jako zkouškou orchestru na nějaký koncert, který nezačne," uvedl Zaorálek. Sobotka chce ústřednímu výkonnému výboru navrhnout, aby se sjezd uskutečnil 22. února. O jeho smyslu pochybuje i předseda Senátu Milan Štěch.

Zaorálek byl zodpovědný za program a Chovanec za kampaň

Zaorálek ale také zdůraznil, že nikdo v ČSSD neodmítl debatu o příčinách výsledku voleb, jenž byl horší, než strana předpokládala. Očekává, že se kritická diskuse uskuteční.

Hašek a Tejc poukázali na to, že Zaorálek byl zodpovědný za program a Chovanec za kampaň. Sobotka se dnes za oba postavil. Chovanec se také účastnil lánské schůzky, její konání přiznal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

5:30 Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

Česká televize je po volbě nových radních doslova vzhůru nohama. Zavedené pořádky totiž mohou velmi …