Zaorálek na ČT hájil sankce: Rusko rozbilo mezinárodní řád, to, co je pro nás tak důležité

15.12.2014 23:07

Ekonomická situace Ruska se den ode dne zhoršuje, oslabuje rubl. Má Evropská unie nadále trvat na sankcích, které k požadovaným politickým výsledkům očividně nevedou? Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že ano, a svůj názor šel hájít do Událostí, komentářů ČT.

Zaorálek na ČT hájil sankce: Rusko rozbilo mezinárodní řád, to, co je pro nás tak důležité
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Bez ohledu na zhoršující se ekonomickou situaci v Rusku podle Zaorálka není vhodné přemýšlet o změkčení sankcí. „Kdybychom si vzali, co se děje na východě Ukrajiny, tak tam stále dochází k porušování příměří,“ zdůraznil ministr, že Rusko ještě nesplnilo, co se od něj chce. Těžké zbraně podle něj sice nejsou používány (na rozdíl od lehkých), ale Rusové je tam stále nechávají, i když by neměli.

„Na Evropské radě tento čtvrtek nemůžeme čekat žádné velké změny ohledně sankcí,“ uvedl Zaorálek s tím, že se nejspíš ještě bude muset odehrát něco víc.

Na dramatickém poklesu ruské ekonomiky podle něj nemají podíl jen sankce, ale i pokles ceny ropy a plynu, na kterých je ruská ekonomika tradičně velmi závislá.

Moderátor mu pak připomněl dřívější slova exministra Jaroslava Bašty, že krizová situace přiměla Rusko dělat ekonomické reformy, ke kterým se dříve nemělo. Tomu však ministr příliš nevěří. „Já si nedovedu představit provedení reforem v Rusku bez toho, aniž by při tom sehrála zásadní roli Evropská unie,“ uvedl. Rusko podle něj pro budování moderní ekonomiky ani nemá lepšího partnera, než je Evropa.

Zaorálek ale odmítá se radovat z toho, že Rusko je v problémech. Rozkolísané Rusko je prý to poslední, co Evropa může chtít. „Smysl sankcí byl v tom, aby se Rusko vrátilo k jednacímu stolu a přestalo podporovat násilí na východě Ukrajiny,“ vysvětloval ministr. Dokud se Rusko k jednacímu stolu nevrátí, nebude se podle něj dát říct, že sankce splnily svůj účel.

Ministr odmítl názory, že by sankce mohly stmelit ruskou společnost kolem Vladimira Putina. „Já nevěřím, že by se společnost dokázala tak snadno utlumit. Společnost v Rusku se za poslední roky vyvinula, a já nevěřím tomu, že je tam celá společnost tak homogenní,“ vrtěl hlavou Zaorálek.

Pak zdůraznil, že Rusko skutečně má za co pykat. „Rusko rozbilo mezinárodní řád, pravidla, která jsou pro nás všechny, i pro Českou republiku, mimořádně důležitá,“ zaútočil ministr.

Celý svět podle Zaorálka Moskvě nabízí, aby se začala znovu podílet na světovém dění a řešení skutečně závažných problémů. „K tomu je ale třeba, aby se vrátili k jednání,“ uzavřel Zaorálek.

Robejšek: Rusko nepotřebuje žádné náročné technologie

Politolog Petr Robejšek namítl k Zaorálkovým úvahám o nezbytnosti spolupráce s EU, že k výrobě toho, co v Rusku kvůli sankcím chybí, nejsou potřebné nějaké náročné technologie, takže pro Rusko nebude zase takový problém začít si je vyrábět samo.

Pro Evropu je podle Robejška naopak citelná zejména změna v plynovodu South Stream, který má Rusko podle nejnovější dohody vést přes Turecko. „Pro Evropu je energie naprosto klíčová otázka, a tam asi je teď největší zmatek,“ soudí politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…