Zaorálek navštíví Pásmo Gazy. Jako první český politik poprvé po 15 letech

07.06.2015 6:16

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes navštíví Pásmo Gazy. Bude tak po dlouhých letech prvním vrcholným představitelem Česka, který se do oblasti podívá. Na izraelské straně zavítá do obce Sderot, která je častým terčem ostřelování radikálů z Pásma Gazy. Večer vystoupí na bezpečnostní konferenci v izraelském městě Herzlija.

Zaorálek navštíví Pásmo Gazy. Jako první český politik poprvé po 15 letech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze proběhla demonstrace na podporu Palestiny

"Chceme se důkladně seznamovat i se situací na straně palestinských autonomních území a dělat politiku, o které jsem vždy mluvil, která by měla být více vyrovnaná, než tomu bylo v minulosti," řekl Zaorálek českým novinářům v Jeruzalémě v sobotu večer.

Dnes navštíví obě strany problematické hranice mezi Izraelem a Pásmem Gazy. V Gaze, kterou žádný vysoký český představitel nenavštívil nejméně od roku 2000, se podívá mimo jiné na části pásma poškozené loni během bojů s Izraelem, které si na palestinské straně vyžádaly kolem 2200 obětí, většinou civilistů. Jednat bude také se zástupci OSN. S představiteli radikálního hnutí Hamas, které pásmo od roku 2007 ovládá, se nesetká.

Na druhé straně hranice Zaorálka čeká návštěva izraelské obce Sderot, která leží necelý kilometr od Pásma Gazy, a je tak nezřídka terčem útoků palestinských radikálů. Ty si za posledních deset let vyžádaly několik životů.

Večer šéf české diplomacie přednese projev na Herzlijské konferenci, v němž mimo jiné zdůrazní nutnost dvoustátního řešení blízkovýchodního konfliktu.

V pondělí Zaorálka čeká jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.


 

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

13:52 Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí se konala tradiční poutní mše, kterou vrcholí Národní svato…