Zaorálek počítal migranty v ČR a stačily mu na to prsty. Jsme průtokový ohřívač, uklidňoval náměstí

17.09.2016 15:33 | Zprávy

REPORTÁŽ Do sčítání migrantů u nás se pustil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na mítinku ČSSD v Přerově, kam přijel podpořit místní kandidáty do krajského zastupitelstva: „Máme tady osm migrantů v České republice, tak to snad zvládneme.“ Pak se vrátil k situaci, kdy Českou republiku někteří opustili, těmito slovy: „My jsme tady měli nějaké irácké rodiny, za čtrnáct dní jsme zjistili, že nám jich pár desítek uteklo do Německa. Zjistili jsme, že když tady i někdo přijde, tak to tady bere jako průtokový ohřívač, protože se chce zítra probudit ve Stuttgartu, Hamburku nebo v Berlíně a podobně.“ Zmínil i „bitvy“, které vedou ve vládě s Andrejem Babišem, protože ČSSD chce zvyšovat důchody a mzdy.

Zaorálek počítal migranty v ČR a stačily mu na to prsty. Jsme průtokový ohřívač, uklidňoval náměstí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na předvolebním setkání v Přerově

Ekonomika roste a to by mělo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka pocítit co největší množství lidí. Místopředseda ČSSD přijel do Přerova podpořit místní kandidáty do zastupitelstva v Olomouckém kraji. „K čemu je lidem úspěch, který se vykazuje v procentech růstu DPH, když to lidé nepocítí? Proto ve vládě svádíme velké bitvy s ministrem financí, protože chceme, aby se zvyšovaly důchody. Teď budeme navrhovat zvýšení důchodů o 300 korun. Samozřejmě to je to, co si troufáme, že bychom mohli prosadit,“ uvedl Zaorálek. 

„Stejně tak chceme, aby se zvyšovaly platy zaměstnanců a zvyšujeme minimální mzdu, protože chceme docílit toho, aby se v této zemi vyplatilo chodit do práce. Aby práce byla dobře zaplacená. Chceme zvýšit hladinu mezd v této zemi,“ dodal a pochválil podnik Meopta Přerov. Ujistil, že smyslem ekonomického vývoje nejsou čísla ekonomického růstu, ale vyšší životní úroveň. „Je třeba dělat takovou práci, která vám dá vyšší mzdy a zvýší životní standard v této zemi. Toto je jednoduše cíl vlády sociální demokracie,“ zdůraznil.

Česká republika je jednou z nejméně zadlužených zemí v EU

Ministr zahraničí v Přerově zavzpomínal i na své předchůdce. „Víte, že před námi tady byly vlády, které se chlubily tím, že snižují dluh a zadlužení země, které je mimochodem velice nízké. Česká republika je jednou z nejméně zadlužených zemí v Evropské unii. Chlubit se tím, že stále držíme a snižujeme deficit státního rozpočtu? Chlubit se tím, že snižujeme výdaje, v době, kdy roste ekonomika říci lidem, že nemáme peníze pro důchodce, pro to, aby byly vyšší mzdy? To mi připadá absurdní,“ vysvětloval Zaorálek. „Sociální demokracie má to štěstí, že jsme měli možnost se podílet na období, kdy ekonomika rostla. Když jsme nastoupili, byl nulový růst, teď máme jeden z nejslušnějších v Evropě. Země si stojí dobře,“ dodal.

Zaorálek: Máme tady osm migrantů v České republice, tak to snad zvládneme

A věnoval se také migrační krizi a bezpečnosti státu. „Vím, že v zemi je plno strachu. Podle měření, které bylo uveřejněno ve světě, je Česká republika šestá nejbezpečnější země na světě,“ upozornil Zaorálek s tím, že strach z migrační vlny není namístě a zcela vážně prohlásil: „Máme tady osm migrantů v České republice, tak to snad zvládneme natolik, aby se tady někdo necítil nebezpečně. Kdybyste řekli: ‚Dobře, migranti přijdou zítra.‘ My jsme tady měli nějaké irácké rodiny, za čtrnáct dní jsme zjistili, že nám jich pár desítek uteklo do Německa. Zjistili jsme, že když tady i někdo přijde, tak to tady bere jako průtokový ohřívač, protože se chce zítra probudit ve Stuttgartu, Hamburku nebo v Berlíně a podobně.“ Zaorálek zmínil, že migranti míří do regionů, kde mají své příbuzné, známé a kde je politika, která jim dává sociální podporu, ze které se dá žít. K zajištění bezpečnosti pak dodal: „Snažíme se prosadit v rozpočtu finanční prostředky pro resort policie a vnitra, právě proto, aby se posílila bezpečnost našich obcí a měst. Snažíme se posílit sbory, víme, že i tady je to pro vás téma.“

 

Dnes se máme dobře, ale zítra to může vypadat úplně jinak

Za katastrofu politiky by Zaorálek pokládal situaci, kdyby z republiky odcházeli mladí lidé. „Jsem pyšný a hrdý na to, že z České republiky takto mladí neodcházejí. Samozřejmě odcházejí za studiem nebo na zkušenou, ale vracejí se,“ zhodnotil s tím, že Česká republika je přitažlivá pro život. Upřesnil, že do budoucna je důležité, abychom byli schopni realizovat výrobu uplatnitelnou na zahraničních trzích a pochválil malé a střední firmy. „Jsou to naši podnikatelé, kteří mají nápad a podaří se jim ho tady prosadit, ale dokonce mají tak odvážnou povahu, že s tím jedou do Asie, Afriky a tam prodávají třeba navigační systémy pro letectví,“ doplnil s tím, že právě takovým podnikatelům rád pomáhá. Podle Zaorálka je důležité vytvářet průmyslovou základnu země. „Jsem rád, že se na tom mohu v té práci, kterou dělám, podílet a že jsem sociální demokrat, jejichž program mi umožňuje tuto politiku dělat,“ dodal.

Pak vyzval všechny, aby šli k volbám: „Chápete, on taky může přijít někdo, kdo zprivatizuje železnice do budoucna. Stejně tak může přijít politik, který zprivatizuje zdravotnictví, a poměry v zemi se mohou hodně změnit. Jestli dneska říkám, že země je úspěšná a že jsme schopní se starat o to, aby většina lidí z toho něco měla, tak já si také umím představit, že se tohle může změnit. Země může být spravována úplně jinak. Vy byste měli přemýšlet o tom, komu dáváte hlas, aby tady nepřišel někdo, kdo to bude provozovat úplně jiným způsobem, a zjistíte, že co dnes je schopen kontrolovat stát a garantovat úroveň například dopravy, může zítra vypadat absolutně jinak,“ uvedl Zaorálek, který konstatoval, že role státu je v některých věcech těžko zastupitelná.   

Zemánek: Tradice nás zavazují, ale jsme moderní strana

Ještě před proslovem ministra zahraničí, se představili lidem, kteří se na mítink přišli podívat, kandidáti do zastupitelstva v Olomouckém kraji. Lídrem je poslanec ČSSD Jiří Zemánek, který hovořil o své straně. „To nejstarší je jedna věc, ale my k tomu dodáváme také moderní levicová evropská strana. Tradice nás k něčemu zavazují, lidé nás dlouhodobě znají a znají i výsledky naší práce. Program je konzistentní,“ uvedl a představil priority, se kterými jde do voleb. Jak už bývá u ČSSD zvykem, na mítinku nechyběla volební kavárna, kde bylo možné dát si kávu nebo limonádu, děti dostaly balónky s logem nebo bonbóny. Kdo chtěl, mohl si z místa odnést snímek od fotografky ČSSD.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …