Zaorálek věří, že Duda zahraniční politiku Polska nezmění

25.05.2015 13:58

Polské prezidentské volby skončily podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) překvapením. Ačkoli vítězný Andrzej Duda sliboval změnu, šéf české diplomacie věří, že úspěch kandidáta konzervativní euroskeptické opozice nezmění zahraniční politiku Varšavy. První místopředseda ODS a šéf Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil je přesvědčen, že Dudovo vítězství je dokladem rostoucího vlivu kritiků Bruselu a že je ještě posílí.

Zaorálek věří, že Duda zahraniční politiku Polska nezmění
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek na diskusním setkání s občany v Olomouci
reklama
"Tyto volby přinesly překvapení," řekl Zaorálek novinářům a připomněl, že Duda kandidoval s heslem změny polské politiky. "Já přesto doufám, že zahraniční politika Polska se tak mnoho nezmění, protože polská politika byla v poslední době v Evropě a Evropské unii velmi silná a to také díky určité konzistenci," uvedl ministr zahraničí. 
   
Současně doufá, že změna polského prezidenta nic nezmění na silných vztazích mezi Prahou a Varšavou. "Doufám, že i nový prezident bude klást důraz na roli Visegrádu," připomněl spolupráci Česka a Polska ve visegrádské skupině, kterou Česko od léta povede. Jejími členy jsou ještě Slovensko a Maďarsko. 
   
To, zda volbou polského pravicového politika a odpůrce eura neposílí euroskeptický tábor v EU, nechtěl Zaorálek předjímat. "Zahraniční politika nebyla tak zřetelný bod prezidentských voleb, abychom z toho mohli říct, s čím prezident půjde do zahraniční politiky. Tady bych rozhodně počkal na to, s čím on vystoupí v prezidentské funkci," poznamenal šéf diplomacie. 
   
Podle Zahradila vítězství Dudy posiluje reformní síly v Evropě. "Je to další důkaz rostoucího vlivu těch politických reformních sil, které odmítají federalizaci EU a bruselskou centralizaci," uvedl v tiskovém prohlášení druhý muž ODS, která má k Dudově straně Právo a spravedlnost dlouhodobě blízko. 
   
Duda ve druhém kole prezidentských voleb porazil dosavadní hlavu státu Bronislawa Komorowského. Ačkoli ještě nebyly sečteny všechny hlasy, Komorowski svoji porážku už uznal. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohému generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…