Zastavit dotace? Nejlepší nápad, co z Bruselu přišel, jásají Svobodní. Ale všem, nejen Babišovi

30.08.2021 20:02 | Ze sítí

Pokud Česká republika nezlepší kontrolu střetu zájmů a poskytování dotací firmám ve svěřenských fondech, pohrozila Evropská komise pozastavením vyplácení všech dotací. Pokud k takovým krokům ve výsledku přistoupí, požadují Svobodní, aby tak činila důsledně. Upozorňují, že se problém nevyřeší, pokud dá stopku v čerpání dotací jen někomu.

Zastavit dotace? Nejlepší nápad, co z Bruselu přišel, jásají Svobodní. Ale všem, nejen Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Vondráček, předseda Svobodných

Varování Bruselu, že přestane vyplácet dotace, vyplývá z dopisu Komise, který minulý týden poslala Ministerstvu průmyslu a obchodu, resortu financí a Ministerstvu pro místní rozvoj. V šestistránkovém dopisu jsou české úřady vyzývány, aby podaly zprávu o opatřeních ke zlepšení fungování systému rozdělování evropských dotací. Informaci přinesl Český rozhlas.

Pokud by Česko výzvu vysokých představitelů Evropské komise na zlepšení kontroly nevyslyšelo, varují před „možným částečným přerušením platební lhůty“ u jakýchkoliv budoucích průběžných plateb.

Komise by tak mohla například pozastavit proplácení projektů, a to do doby, než by se české úřady s námitkami dostatečně vypořádaly.

Původní zdroj ZDE.

Pro Svobodné je však postup nedostatečný a vyzývají ještě k tvrdším krokům – dát jasnou stopku vyplácení dotací všem, bez výjimek.

„S nápadem Bruselu souhlasíme! Ale požadujeme důslednost. Přestat vyplácet úplně všechny evropské dotace všem! Snížit objem vyplácených evropských dotací na nulu!“ uvádějí na svých facebookových stránkách.

Přestat vyplácet úplně všechny evropské dotace však podle strany Brusel nemá ve své podstatě v úmyslu. „Škoda že tak to Brusel ale ve skutečnosti nemyslí. Stopnout dotace jen někomu totiž nestačí,“ dodávají znepokojeně závěrem.

Konkrétně Komise po Česku požaduje, aby ministerstva odpovídající za rozdělování evropských dotací vedla seznam veřejných funkcionářů a firem, které vlastní nebo ovládají. Brusel dále také požaduje, aby české úřady zavedly metodiku, podle které mají při posuzování střetu zájmů věnovat zvláštní pozornost firmám vloženým do svěřenských fondů.

Premiér Andrej Babiš, jehož se možný střet zájmů týká, se zatím odmítá k dopisu blíže vyjádřit.

 

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…