Zástupci českých úřadů jednali v Bruselu o auditu Agrofertu

28.01.2020 21:40

Zástupci českých úřadů dnes jednali v Bruselu o auditní zprávě k zemědělským dotacím Agrofertu, kterou dokončuje Evropská komise. Podle informací ČTK komise definitivní verzi auditu české straně neprezentovala. Podle serveru Neovlivní auditoři dospěli k závěru, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, dál ovládá holding Agrofert, a firma tak nemá nárok na evropské dotace.

Zástupci českých úřadů jednali v Bruselu o auditu Agrofertu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Desetičlenná skupina vedená náměstkem ministra zemědělství Jiřím Šírem a ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martinem Šebestyánem na generálním ředitelství pro zemědělství (DG Agri) jednala od rána do pozdního odpoledne. Zástupci českých úřadů odmítli obsah jednání komentovat; Ministerstvo zemědělství a SZIF k němu ve středu v Praze uspořádají tiskový brífink.

Podle informací ČTK šlo dnes spíše o technickou debatu o právních souvislostech auditu, během níž komise definitivní závěry zprávy neprezentovala. Podle EK byla schůzka standardní součástí procedury, která umožňuje dotčené zemi vyjádřit se k předběžným zjištěním auditorů.

Ministerstvo zemědělství i SZIF po zveřejnění informací serveru Neovlivní o údajném střetu zájmů českého premiéra začátkem ledna uvedly, že zatím finální auditní zprávu EK nemají. Jejich zástupci dostali pouze podklady pro dnešní jednání.

Babiš opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů a že by Česku hrozilo vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding, který do února 2017 před vložením do svěřenských fondů Babiš vlastnil, postupoval podle zákonů. Podle opozice je ale premiérův střet zájmů jasný. Auditní zpráva by měla být dokončena během února.

Loni v listopadu poslala EK do Česka jinou auditní zprávu zaměřenou na čerpání ze strukturálních fondů, podle které Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Spekulovalo se, že Česko by na základě těchto zjištění auditorů mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš i v tomto případě odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …